Nechajte nám na seba kontakt, čoskoro sa Vám ozveme s ponukou

alebo
Pomáha Vám
29. 3. 2017

CBRE

Najdrahšie kancelárie majú v Hong Kongu, v Bratislave sa prémiové nájomné medziročne nezmenilo

Ceny prenájmov prémiových kancelárií rastú najrýchlejšie v Európe. Ukázal to prieskum realitno-poradenskej spoločnosti CBRE. Najdrahším kancelárskym trhom na svete je ale Hong Kong. Najväčší priemerný medziročný nárast cien prenájmu prémiových kancelárskych priestorov v globálnom meradle zaznamenalo mesto Belfast.

Hong Kong má dva z troch najdrahších trhov kancelárií na svete. Centrálna časť Hong Kongu má najdrahší prenájom prémiových kancelárií v globále – v priemere je to 237 USD na m² za mesiac. Časť Hong Kongu – West Kowloon – je v celosvetovom rebríčku tretia s priemernou cenou viac ako 146 USD za m² za mesiac. Druhým najdrahším kancelárskym trhom na svete je Peking (Finance Street) s priemernou cenou 161 USD za m² za mesiac.

Najdrahším mestom Európy na prenájom prémiových kancelárií je Londýn, kde sa priemerná cena prenájmu pohybuje na úrovni 131 USD za m² za mesiac. Pre porovnanie, v Bratislave sa cena prenájmu prémiových kancelárií pohybuje na úrovni 17,4 USD za m² a mesiac.

Primárna cena za prenájmy prémiových kancelárií (cena prenájmu bez lokálnych daní a servisných poplatkov) v celosvetovom meradle medziročne vzrástla v priemere o 2,3%. Ceny prenájmov kancelárií najrýchlejšie rastú v krajinách EMEA, medziročne až o 3,7%, čo spôsobuje najmä rast prenájmov na niektorých trhoch v Európe. Až 4 z 5 trhov s najrýchlejšie rastúcimi cenami prenájmov kancelárií sa nachádzajú práve na starom kontinente. Sú nimi mestá ako Štokholm (17,3%), Berlín (17%), Dublin (13,7%), ale najmä Belfast (25%). Dvojkou v globálnom rebríčku je mesto Chicago (Downtown), kde cena medziročne narástla o 19,9%.

Bratislava sa v rebríčku nárastu ceny medziročného prenájmu prémiových kancelárií umiestnila na 79. mieste. Patrí medzi krajiny kde sa ceny prenájmu medziročne nezmenili.

V hlavnom meste sme v minulom roku zaznamenali rast cien bežných prenájmov kancelárskych priestorov a to ako v budovách kategórie “A”, tak aj v budovách kategórie “B” v priemere o zhruba 6%, avšak zmena ceny prenájmu prémiových kancelárií sa v Bratislave v minulom roku neudiala. V tomto roku očakávame podobný rast cien bežných nájmov ako vlani, vzhľadom na pozitívny ekonomický výhľad firiem a rekordne nízku neobsadenosť moderných kancelárskych budov,” hovorí Oliver Galata, riaditeľ oddelenia prenájmu kancelárskych priestorov v CBRE Slovensko.

Existujú však aj metropoly, kde sa ceny prenájmov prémiových kancelárií medziročne znížili. Asi najvýraznejší pokles zaznamenalo Calgary (-26,5%), ale aj Jakarta (-19,2%), či Istanbul (-11,1%), v Európe sú to mestá ako Zurich (-6,3%) alebo Moskva (-5,8%).

Prieskum spoločnosti CBRE zahŕňal 121 miest na celom svete, dáta zachytávajú situáciu k 31. 12. 2016.