Nechajte nám na seba kontakt, čoskoro sa Vám ozveme s ponukou

alebo
Pomáha Vám
7. 8. 2017

CBRE

Stredná Európa je magnetom pre zriaďovanie centier podporných služieb pre zahraničné spoločnosti

Krajiny strednej a  východnej Európy sa stali výhodnou lokalitou pre zriaďovanie Centier podporných služieb (Business Service Sector, ďalej aj BSS) pre mnohé zahraničné i nadnárodné spoločnosti. Firmy k nám láka dobre vzdelaná, jazykovo zdatná a pomerne lacná pracovná sila. Tvrdí to súhrnná správa spoločnosti CBRE.

Spoločnosť CBRE prednedávnom vydala novú súhrnnú správu „Destinácie pre Centrá podporných služieb v strednej Európe 2017“, ktorej cieľom je ponúknuť záujemcom z prostredia biznisu komplexný profil krajín so zameraním na sektor podporných služieb v strednej Európe. Správa obsahuje náčrt ekonomickej situácie, výšku investičných stimulov, situáciu na trhu práce a situáciu na trhu s kancelárskymi priestormi v stredoeurópskych krajinách. Štúdia sa venuje najmä zahraničným investorom, ktorí majú záujem o rozbeh ich podnikateľských aktivít v regióne.

Globalizácia, outsorcing, offshoring a nearshoring sú pojmy, ktoré predstavujú spoločné progresívne trendy v modernej ekonomike. Tieto trendy majú v súčasnosti priamy vplyv nielen na rozvoj trhu s nehnuteľnosťami, ale aj na samotný trh práce. Dôraz na ceny a citlivosť firiem v oblasti financií podporuje ich rozhodnutie presunúť časť podnikania, konkrétne oblasť podporných služieb (back-office alebo mid-office) do krajín, ktoré im umožňujú znižovať náklady. Tento trend posilnil rozvoj podporných služieb pre rôzne nadnárodné spoločnosti v stredoeurópskom regióne, ktorý je charakteristický vzdelanou pracovnou silou a výhodnými cenami služieb, čo je pre firmy dôležitým benefitom.

 

Nadnárodné spoločnosti dnes najčastejšie, na účel zriadenia stredísk podporných služieb, využívajú Poľsko, Česko, Slovensko, Maďarsko, Rumunsko, Estónsko, Lotyšsko a Litvu. Teda postkomunistické krajiny, ktorých vzdelávací systém produkuje pomerne vysoký počet vzdelaných ľudí, čo firmám zabezpečuje dostatok vzdelanej pracovnej sily a ďalším bonusom sú relatívne nízke náklady na kancelárskom trhu. V regióne strednej a východnej Európy dnes pôsobí viac ako 1400 centier, drvivá väčšina z nich sa nachádza v Poľsku – viac ako 900.

 

„V posledných rokoch sme boli svedkami veľmi častého využívania formy outsourcingu služieb zo západnej Európy do strednej a východnej Európy. Stretávali sme sa s obavami, že tento proces sa časom skončí. Opak sa stal pravdou. Množstvo outsourcovaných služieb sa stále zvyšuje a koniec využívania týchto možností je v nedohľadne. Očakávalo sa, že problémom sa postupne stane nedostatok pracovnej sily v regióne. Opäť nás však prekvapila mobilita mladých ľudí, ktorí sa dokázali presťahovať na miesta so zaujímavými pracovnými príležitosťami. Vzhľadom k tomu očakávame, že centrá podporných služieb zostanú aj naďalej silnou stránkou strednej Európy i v nasledujúcich rokoch,“ povedal Andreas Ridder, šéf CBRE pre strednú a východnú Európu.

Poľsko má silnú konkurenciu medzi ďalšími mestami v krajinách strednej Európy. Mestá ako Brno alebo Kluž sú rovnako rozoznateľné ako Krakov alebo Vroclav. Navyše pri porovnávaní investičných stimulov ponúkaných jednotlivými krajinami sú kritériá udeľovania podpory v Poľsku oveľa prísnejšie než v Česku alebo Rumunsku.

A ako je na tom Slovensko? Podpora nových investícií v tejto oblasti nie je tak rozvinutá ako v susedných krajinách, ale najmä Bratislava je atraktívnou destináciou pre mnohé zahraničné spoločnosti, pozitívom je najmä jej poloha, jednotná európska mena – euro a zjednodušené postupy a dane. Na Slovensku aktívne pôsobí viac ako 62 centier podporných služieb, 42 z nich v Bratislave. Medziročne sa počet zamestnancov pracujúcich v tomto segmente zvyšuje o 10 percent.

Novými hráčmi v tejto oblasti sú pobaltské krajiny, ktoré veľmi často a radi, najmä vzhľadom na polohu, využívajú najmä spoločnosti zo Škandinávie.