Nechajte nám na seba kontakt, čoskoro sa Vám ozveme s ponukou

alebo
Pomáha Vám
12. 2. 2018

CBRE

CBRE realizuje kancelárie novej generácie. Sami idú príkladom

Žiadny zamestnanec nemá vlastný stôl. Nepredstaviteľné? Odborníci, ktorí navrhujú a projektujú kancelárske firemné priestory pre firmy tvrdia, že je to pracovný štýl budúcnosti. Nezáleží na tom, či ste personalista, riaditeľ, vedúci odboru alebo bežný zamestnanec. Jednoducho si sadnete tam, kde vám to práve vyhovuje. Práve v takomto duchu navrhol nové kancelárske priestory CBRE ich vlastný špecializovaný tím, ktorý má na starosti tzv. workplace stratégie. Tento tím špecialistov navrhuje kancelárie a moderné pracoviská aj pre iné firmy a organizácie.

Kancelárie CBRE po celom svete majú rovnaký koncept. Ide o koncept, ktorý sa nazýva „new ways of working“ a postupne sa zavádza aj do kancelárií na Slovensku. „Základným cieľom bolo vytvoriť také pracovné prostredie, z ktorého sa človeku nechce ísť domov. Úloha pre náš projektový tím znela jasne - vytvoriť priestor, kde sa budú zamestnanci cítiť príjemne, zdravo a zároveň budú produktívni v tom, čo robia. Chceli sme, aby sa tu naši zamestnanci cítili ako doma, aby mali pocit rodinného krbu“, hovorí šéf CBRE na Slovensku Tomáš Hegedűš.

Pri tvorbe kancelárií CBRE v Bratislave zlúčili dohromady dva koncepty – tzv. activity based koncept a agility koncept. Prvý z nich predstavuje variabilné zónovanie priestoru, vytvorenie rôznych typov pracovného prostredia, ktoré sú vhodné na určitý druh pracovnej činnosti. Tak vznikol tichý priestor na sústredenie, priestory na komunikáciu a rokovania, na tvorbu projektov, telefonovanie, alebo miesta, kde má človek súkromie a môže relaxovať. V CBRE majú priestory, kde môžu robiť v sede, v stoji, focus rooms alebo tzv. one day office. Druhý, tzv. agile koncept zase predstavuje miesta, kde sa môžu stretávať a pracovať multifunkčné tímy. Teda ľudia z rôznych oddelení, ktorí pracujú na jednom spoločnom projekte.

Projektový tím CBRE rozdelil office do viacerých zón, niektoré sú tiché, kde je takmer zákaz hovoriť, iné sú okamžite pripravené na rýchlu väčšiu alebo menšiu poradu. Stoly sú výškovo nastaviteľné, každý zamestnanec si určí ich polohu podľa vlastných preferencií. Každé miesto má pripojenie na elektrinu i internet.

A najobľúbenejšia zóna vo firme? Ľudia majú jasno. „Jednoznačne najväčší úspech má coworkingová časť spojená s kaviarňou a kuchynkou. Má príjemný neformálny charakter, je z nej vchod na prekrásnu terasu a spája klientsku zónu s internou zónou,“ tvrdí Ladislav Kusnyer, workplace konzultant a projektový manažér CBRE, ktorý je súčasťou tímu tvoriaceho moderné kancelárie.

Jednotlivé zóny sú oddelené väčšinou iba opticky alebo bariérou, ktorá zabraňuje rozptylu zvuku. Okrem toho kancelárie disponujú modernou technológiou, ktorá kontroluje množstvo CO2 vo vzduchu, jeho vlhkosť aj teplotu. Ak úroveň kyslíku v miestnosti klesne, zamestnanci sú unavení a menej sústredení. Vtedy treba okamžite vyvetrať alebo zmeniť teplotu prostredia.

Špecialisti na pracovné prostredie poňali zaujímavo aj riešenie stropu. Inštalácie a vedenie nechali otvorené. „Pre otvorený strop sme sa rozhodli z viacerých dôvodov. Prvý bol ekonomický, čiže šetrenie peňazí za podsadený podhľad. Druhým dôvodom bolo zvýšenie svetlej výšky priestoru, a tým vytvorenie vzdušnejšieho prostredia“, vysvetľuje Kusnyer. Otvorený strop podľa neho so sebou prináša aj mnoho nevýhod, ktoré bolo potrebné eliminovať. „Asi najvýznamnejším je zhoršená akustika, čo sme vyriešili jednak aktívnymi prvkami, za pomoci technológií noise cancelingu a pasívnymi prvkami, ktoré pohlcujú zvuky a zlepšujú estetický dojem.“

Napriek tomu, že ide o kancelárie pre veľký počet zamestnancov, tvorcom sa podarilo dosiahnuť ich príjemný, mäkký vzhľad. Všetko má svoju funkciu a zmysel.

Veľkú pozornosť v CBRE venovali zdraviu a wellness na pracovisku. Tvrdia, že ide o komplexnú a dôležitú tému. „Naše priestory sme doplnili množstvom zelene, pretože práve ona okrem toho, že pohlcuje CO2 a produkuje kyslík, podľa viacerých svetových štúdií zvyšuje produktivitu zamestnancov v práci, aj o 10%. Navyše má aj príjemný estetický charakter a pôsobí upokojujúco.“ Kancelárie CBRE majú aj priestor na rýchly odpočinok zamestnancov, kde si môžu unavení ľudia krátko zdriemnuť.

Tomáš Hegedűš tvrdí, že pozitívne účinky nového pracovného prostredia už cítia zamestnanci firmy, ale aj on sám, ako riaditeľ spoločnosti. „Otvorené pracovné prostredie mi umožňuje denne stretávať kolegov, s ktorými som sa predtým nemal šancu bežne stretnúť. Výrazne sa u nás zlepšila komunikácia.“ A čo by poradil ďalším spoločnostiam, ktoré zvažujú nový štýl kancelárií? „Určite si nestačí najať len dobrého architekta. Tvorba kvalitného pracovného prostredia je multidisciplinárna problematika, ktorá zahŕňa také faktory ako sú workplace stratégia, dôraz na zdravie zamestnancov a wellnes, zvuk, svetlo, a čím ďalej tým viac aj IT a kolaboračné technológie. Preto je dobré poradiť sa s odborníkmi, ktorí sa tejto oblasti venujú komplexne,“ uzatvára.

Link na článok, Systémy logistiky: http://www.systemylogistiky.sk/2017/12/20/cbre-realizuje-kancelarie-novej-generacie-sami-idu-prikladom/