Nechajte nám na seba kontakt, čoskoro sa Vám ozveme s ponukou

alebo
Pomáha Vám
14. 3. 2018

TASR

red, TASR

CBRE: Investíciami na Slovensku nemusia byť iba logistické parky

Investíciami nemusia byť iba logistické parky, slovenská ekonomika skôr potrebuje centrá výskumu a vývoja, tzv. R&D centrá. Pre TASR to uviedol riaditeľ oddelenia pre priemyselné nehnuteľnosti poradensko-realitnej spoločnosti CBRE na Slovensku Martin Varačka.


Príkladom sú podľa neho centrá v krajskom meste Brno v susednej Českej republike. "Tu sú vývojové centrá nielen pre automotive, ale aj iné priemyselné odvetvia. Sem smerujú absolventi z vysokých škôl, z nich si už počas štúdií vytvárajú firmy svoju budúcu zamestnaneckú bázu," priblížil.

Keďže majú firmy záujem si nielen udržať aktuálnych zamestnancov, ale aj pritiahnuť nových, okrem benefitov vytvárajú aj zdravšie a efektívnejšie pracovné prostredie, vysvetlil.

Na Slovensku v súčasnosti skôr fungujú samostatné R&D centrá v priestoroch jednotlivých výrobných firiem, konštatoval. Ich spoločnosť neeviduje centrum zamerané na výskum a vývoj ako v Brne. Takýto projekt by mal zahŕňať okrem sídla spoločnosti aj možnosti stravovania, relaxu, materskú školu či ubytovanie pre jednotlivcov a rodiny. Jeden je v príprave pri Bratislave, ale podľa jeho slov, zápasí však s nedostatkom podpory úradov. Kriticky sa vyjadril aj o miestnom poplatku za rozvoj, ktorý vníma ako penalizáciu.

V súvislosti s rozvojom logistických nehnuteľností očakáva u klientov na Slovensku, že sa v operatíve uplatní prístup Logistics 4.0, zameraný na výrobu a súvisiace logistické procesy. "V súčasnosti ho odhadom využíva desatina malých podnikov, pätina stredných a tretina veľkých firiem. Jeho väčšie rozšírenie očakávame v horizonte tri až päť rokov," uzavrel.

Link na článok: http://www.teraz.sk/ekonomika/cbre-investiciami-na-slovensku-nemusia-b/313435-clanok.html