Nechajte nám na seba kontakt, čoskoro sa Vám ozveme s ponukou

alebo
Pomáha Vám
17. 4. 2018

Tomáš Hegedűš

výkonný riaditeľ CBRE

Odkaz pre ministra: Len premiestniť ľudí dnes už nestačí

Ministerstvo spravodlivosti sa v týchto dňoch rozhoduje, kam sa presťahuje zo súčasných nevyhovujúcich priestorov. Rozbehlo súťaž na svoje nové sídlo a teraz zvažuje ako s jej výsledkami naložiť. Najlepšie ponuky vraj, a vôbec nie prekvapivo, dostalo od Penty a J&T, ale v súvislosti s nimi sa vedenie rezortu obáva o zvýšenú kritiku zo strany médií a následnú stratu politických bodov. Potvrdil to minister spravodlivosti Gábor Gál svojim vyjadrením pre denník SME.

Otázka však stojí úplne inak. Rozhodnutie, o ktorom sa dnes otvorene diskutuje by malo byť až posledným krokom v celkovom procese sťahovania tejto štátnej inštitúcie. Pred ním by bolo na mieste zodpovedať niekoľko veľmi dôležitých otázok.

K nehnuteľnostiam, v ktorých dnes sídli  verejná správa sa doteraz nezačala žiadna verejná, resp. najmä odborná diskusia. Verejne teda kladiem nasledovné otázky: Ide ministerstvu spravodlivosti len a len o presťahovanie z bodu A do bodu B? Čo presne plánovaným sťahovaním sledujú? Majú určený benchmark, teda vzorové riešenie, ktoré by malo slúžiť ako možný cieľ?  Má rezort vôbec spracovaný tzv. occupancy measurement, teda zmerané doterajšie využívanie priestorov? Záleží im aj na kvalite pracovného prostredia svojich zamestnancov? Aké priestory preferujú v novom prostredí a prečo? Budú zamestnanci ministerstva opätovne sedieť v uzatvorených kanceláriách, alebo prichádzajú do úvahy moderné riešenia ako napríklad activity based concept alebo share desks? Pre akú ´workplace´ stratégiu sa ministerstvo vlastne rozhodlo? A riešilo v tejto súvislosti aj zdravie a ´wellbeing´ zamestnancov, a ak áno, tak ako?

Ako vidíte, existuje množstvo odborných otázok, na ktoré dnes nepoznáme relevantné odpovede. Pritom práve ministerstvo spravodlivosti by v tomto prípade mohlo slúžiť ako vzorový projekt modernej štátnej inštitúcie. A ukázať ostatným ako sa dá na konci dňa dokonca ušetriť a spraviť veci lepšie. Pozrite sa napríklad do Holandska alebo Veľkej Británie, kde sa priestory ministerstiev prakticky nelíšia od moderných špičkových priestorov najvplyvnejších svetových gigantov súkromnej sféry. Naopak, na Slovensku sedí väčšina štátnych úradov v totálne nevyhovujúcich budovách, priestoroch, ktoré by hygienici alebo hasiči súkromnému sektoru zakázali. Ako chce potom štát bojovať o mladú krv, o nové talenty? Ako chce štát prilákať kvalitných zamestnancov, ktorí by mohli pracovať efektívnejšie a oveľa produktívnejšie? Má vôbec vláda premyslenú stratégiu v tomto smere? Uvedomuje si politická elita na Slovensku ako výrazne sa menia požiadavky a myslenie nových generácií, najmä mileniánov, či generácie Y a Z? Ako na toto všetko štát vo svojich politikách reaguje?

Vo svojom blogu som práve nastolil viacero otázok, na ktoré dnes neexistuje žiadna kvalifikovaná odpoveď zodpovedných. Pritom by sa už o týchto problémoch malo niekoľko rokov odborne diskutovať. Výsledkom by mala byť komplexná stratégia riešenia ekonomických, technologických i pracovných podmienok v inštitúciách verejnej správy. Slovensko pritom disponuje špičkovými odborníkmi na tieto procesy. Nerozumiem tomu, prečo ich štát nevyužíva pri plánovaných modernizáciách budov alebo sťahovaní štátnych inštitúcií do modernejších priestorov.

Je  fajn, že výber budov bol pod dohľadom neziskových organizácií a prebehol transparentne, avšak finálny produkt môže znamenať len zakonzervovanie súčasného stavu a zmarenú príležitosť posunúť verejnú správu, po vzore efektívnych riešení zo zahraničia, o poriadny krok vpred.  Aj nad týmto by sa mal minister spravodlivosti, ale aj jeho ďalší kolegovia ešte pred vyslovením finálneho verdiktu zamyslieť. My v CBRE (o.i. organizátor súťaže OFFICE ROKA) sme na takúto debatu pripravení.

Link na blog na etrend.sk: https://blog.etrend.sk/tomas-hegedus/odkaz-pre-ministra-len-premiestnit-ludi-dnes-uz-nestaci.html