Nechajte nám na seba kontakt, čoskoro sa Vám ozveme s ponukou

alebo
Pomáha Vám
3. 7. 2018

CBRE

CBRE: Hong Kong zostáva aj naďalej najdrahším trhom s kanceláriami na svete

Centrálna časť Hong Kongu je aj naďalej najdrahším trhom s kanceláriami na svete, tvrdí uznávaná realitno-poradenská spoločnosť CBRE. Ceny prenájmu kancelárií sa v tomto regióne pohybujú na úrovni 275 dolárov na meter štvorcový za mesiac. Druhý najdrahší je Londýn, tretí Peking.

Ceny za prenájom kancelárií celosvetovo mierne stúpli, medziročne v priemere o 2,4 %. Najviac v Amerike o 3,2 %, v regióne EMEA o 2 % a v Ázii a Tichomorí o 1,7 %.

Po prvýkrát v sledovanom cykle bol nárast nákladov na prenájom prvotriednych kancelárskych priestorov konzistentný vo všetkých regiónoch na svete,“ tvrdí hlavný ekonóm CBRE Richard Barkham. Globálny ekonomický rast podľa neho stimuloval výraznejšiu lízingovú činnosť, najmä v EMEA a v Ázii. Aj napriek tomu, že rast cien prenájmu v porovnaní s minulým rokom mierne spomalil najmä na americkom kontinente, práve tento stále zostáva regiónom s najvyšším nárastom nákladov na kancelárie.

Najvyšší rast cien

Najvyšší nárast cien zaznamenalo mesto Durban v Južnej Afrike, za ním nasledovali metropoly ako Bangkok, Marseille, centrum Vancouveru a Oslo. V Amerike najviac rástli ceny kancelárií vo Vancouveri, nasledoval Manhattan v New Yourku, centrum Toronta, Los Angeles a centrálna časť Dallasu.

V Ázii a Tichomorí si za kancelárie priplatili v Bangkoku, za ktorým nasledovala časť Hong Kongu – Kowloon, potom Singapur, Melbourne a Wellington.

V regióne EMEA najvýraznejšie stúpol už spomínaný Durban, za ním nasledovali Marseille, Oslo, Štokholm a Berlín.

Naopak najväčšie medziročné poklesy cien zaznamenali Dubaj, Šanghaj, Moskva a Abú Dhabí.

V regiónoch, kde sme zistili najvyšší nárast prenájmov kancelárskych priestorov, bol najvyšší dopyt po kanceláriách zo spoločností, ktoré pôsobia v oblastiach financií, technológií a elektronického obchodu,“ prezrádza R. Barkham.

Kde ceny klesli

A čo naopak spôsobovalo pokles cien v niektorých regiónoch? „Išlo najmä o nerovnováhu medzi ponukou a dopytom, ktorá vyplynula z dokončenia nových kancelárskych budov. Vzhľadom k tomu, že znížené náklady spôsobené miernym nadbytkom priestorov budú mať pomerne krátku trvácnosť, spoločnosti, ktoré hľadajú priestory práve na týchto trhoch by sa mali poponáhľať,“ vysvetľuje R. Barkham.

A ako je na tom Bratislava

Bratislava nasleduje trend viditeľný v rámci regiónu EMEA. Voľných kancelárskych priestorov je tu historické minimum, kancelárie o výmerách väčších ako 1200 m2 na jednom podlaží je na trhu minimum. Navyše sa v hlavnom meste stavajú kancelárske budovy medzinárodnej úrovne a pre mnohých developerov je „stavebný“ certifikát BREEAM alebo LEED samozrejmosťou a snažia sa ich doplniť napríklad aj certifikátmi WELL. Aj toto sú faktory, ktoré momentálne tlačia ceny prenájmov smerom nahor.

V Bratislave sa tak nájomné podmienky pre moderné kancelárske priestory pohybujú na úrovni od 13,50 eur/m2/mesiac až po úroveň 17,00 eur/m2/mesiac, čo je približne 3 % nárast v porovnaní s minulým rokom.

V ďalšom období očakávame pokračovanie rastu cien nájomného v kancelárskych budovách, avšak v pomalšom tempe ako doteraz. Dôvodom na mierne spomalenie rastu je aj ohlásený prírastok plochy v tomto segmente.  Kým v posledných rokoch sme v prípade obsadzovania projektov vstupujúcich na trh nepozorovali neobsadenosť v pôvodných budovách, očakávame, že v starších budovách sa miera neobsadenosti v najbližších dvoch rokoch navýši, aj vzhľadom na avizovaný prírastok novej plochy na trhu“, hovorí Oliver Galata, vedúci oddelenia prenájmu kancelárskych priestorov v spoločnosti CBRE na Slovensku. 

Link na clanok na eTrend.sk: https://reality.etrend.sk/komercne-nehnutelnosti/najdrahsie-kancelarie-najdete-v-hongkongu-ceny-rastli-aj-v-bratislave.html