Nechajte nám na seba kontakt, čoskoro sa Vám ozveme s ponukou

alebo
Pomáha Vám
23. 8. 2018

Reality.sk

Zlaté časy nákupných centier na Slovensku trvajú

Nákupné centrá na Slovensku zažívajú v tomto roku nebývalý rozmach. Ich návštevnosť síce mierne stagnuje, obraty však stále rastú. Kedy príde cesta dolu a koho najviac ohrozí?

Podľa prieskumu realitno-poradenskej spoločnosti CBRE v minulom roku navštívil slovenské obchodné centrá približne rovnaký počet zákazníkov ako v 2016, obraty sa však v priemere zvýšili takmer o 6 %. Tento trend potvrdzujú aj ostatné realitno-poradenské spoločnosti a zároveň sa všetky zhodujú na tom, že aj v tomto roku sa retailový sektor stále rozširuje. Podľa JLL v ňom v prvom polroku tvorili investície takmer polovicu z celkového objemu investícií do slovenských komerčných nehnuteľností. Tento vývoj prirodzene kopíruje priaznivý rast slovenskej ekonomiky a zvyšovanie kúpnej sily našich domácností. Podľa skeptikov sa už čoskoro trh naplní a začne pokles. Odborníci však tvrdia, že tak skoro to nebude.

Nákupné centrá 
Foto: Adobe Stock 

Nahusto, ale medzierky sa nájdu   

V dnešnej dobe je skutočne náročné nájsť miesta, v ktorých by malo budovanie veľkých nákupných centier tradičného typu ešte opodstatnenie. Väčšina krajských miest je už do veľkej miery nasýtená a developeri musia viac bojovať o zákazníkov.„Sú centrá, ktoré držia krok s dobou, alebo sa aspoň snažia. Mnohé centrá však do inovácií neinvestujú, čím strácajú konkurenčnú výhodu a uvoľňujú miesto pre iných,“ upozorňuje Ján Bošácky, vedúci oddelenia prieskumu trhu JLL. Ako ďalej dodáva, Jedinou zárukou na úspech je neustála práca s nákupným centrom, starostlivosť o nájomcov, nakupujúcich a prinášanie nových zážitkov a služieb. Podľa riaditeľa oddelenia prenájmu maloobchodných priestorov v CBRE Petra Pohanku príde uvedomenie si vrcholu až potom, ako prídu na trh dodatočné maloobchodné projekty. Priestor pre rast odborníci vidia v menších regionálnych centrách s dobrou prirodzenou spádovou oblasťou a špeciálnych lokalitách.„Príležitosťou môžu byť dopravné uzly, teda autobusové ci vlakové stanice, či unikátne polohy pre trávenie voľného času, ako napríklad nábrežia riek,“ dodáva Lukáš Šarközi z realitno – poradenskej spoločnosti Mayflower.

Smer malé mestá a dopravné uzly

V blízkej budúcnosti sa budú rozvíjať skôr menšie maloobchodné schémy - retail parky, čo je rad susediacich jednotiek so samostatnými vstupmi priamo z parkoviska. Nie vo všetkých mestách na Slovensku sú podmienky pre veľké obchodné centrá s pasážou. „Niektoré retailové schémy typu reatil park či retail warehouse dokážu fungovať veľmi dobre aj v mestách od 6000 obyvateľov a priniesť obyvateľom základnú občiansku vybavenosť, akou sú potraviny, drogéria, prípadne lacnejšia móda či obuv,“ vysvetľuje Lukáš Šarközi. Retail si tak dnes znovu nachádza cestu bližšie ku zákazníkovi. Podľa Lukáša Šarköziho budeme v najbližšej dobe svedkami aj ďalších trendov. Jedným z nich je rozširovanie alebo zväčšovanie jestvujúcich obchodných centier tak, aby podčiarkli svoju trhovú pozíciu v známej nákupnej lokalite. Predpoklady pre to majú prevádzky Laugaricio Trenčín, Eperia Prešov či zvolenská Europa. Na rad príde aj remodeling starších obchodných centier. „Niektoré centrá už nespĺňajú požiadavky moderného zákazníka na nákup a trávenie voľného času. Pod tlakom klesajúcej návštevnosti a atraktivity budú vlastníci nútení ich rekonštruovať či meniť nájomný mix,“hovorí Šarközi.

Ako bojovať s e-shopmi

Dnešné obchodné centrá sa musia vysporiadať s viacerými faktormi, ktoré sa dajú vnímať ako hrozby, ale aj príležitosti. Jedným z nich je určite vzrastajúca konkurencia, teda pribúdanie ďalších centier, zmeny zákazníckych návykov a nástup technológií. „V e-shopoch by som osobne videl najmenší problém, pretože samotní obchodníci vnímajú dôležitosť organického prepojenia svojich online a offline predajných kanálov, aby zabezpečili čo najkomplexnejšiu komunikáciu so svojim zákazníkom a čo najlepšie porozumeli a vyhoveli jeho potrebám,“ hovorí Peter Pohanka z CBRE. Obchodníci teda musia využiť výhody z oboch typov obchodu – online aj kamenného. Na trhu je stále dosť produktov, ktoré si ľudia vždy budú túžiť vyskúšať, či chytiť ešte pred kúpou. „Pojem, ktorý najlepšie vystihuje, kam by mal smerovať maloobchod, je „omni-channel experiences“. Je to vlastne viackanálový prístup k marketingu, predaju a servírovaniu zákazníkom,“vysvetľuje Ján Bošácky. Samozrejme, kamenné obchody si môžu udržať záujem hlavne zážitkom z nakupovania, ktorý im nemôže priniesť nákup cez internet. „Môže to byť fragrance marketing, špeciálne vyškolený personál alebo stavebné vyhotovenie prevádzky. To všetko sú výrazne odlišujúce faktory, ktoré môžu jednotlivým predajcom pomôcť, ale naopak aj uškodiť, pokiaľ nie sú správne prevedené,“ upozorňuje Lukáš Šarközi.

Chytáky budúcnosti

V súčasnosti môžeme v obchodných centrách u nás i vo svete sledovať trend zvyšovania podielu gastro segmentu. Efektívne developmenty na tom už dnes stavajú. „Donáška jedla funguje síce dlhé roky, ale málokedy pri nej dokážeme dosiahnuť takú kvalitu jedál, ako priamo na mieste servírovania. Jedlo a zážitok z jedla je narastajúci fenomén, je to spôsob trávenia voľného času , ktorý nákupné centrá odlišuje a dáva im do rúk silnú zbraň,“ hovorí Lukáš Šarközi. Podľa Petra Pohanku bude však v budúcnosti náročné vysporiadať sa so skutočnosťou, že u mladšej generácie sa znižuje potreba niečo vlastniť. Uprednostňujú zdieľanie či prenájom, prípadne radšej investujú do zážitku, ako do produktu. „Ako ďalšiu výzvu vnímam nástup 3D tlače, ktorá umožní vytvárať si produkty v domácich podmienkach či špecializovaných centrách. Predpokladáme nástup spoločností, ktoré budú predávať vzory, plány či iné formy predlôh namiesto samotných produktov,“dodáva Peter Pohanka.

Malým predajniam neodzvonilo

Podľa prieskumu CBRE v slovenských nákupných centrách za rok 2017 najviac rástol obrat prevádzkam s plochou 100 - 200 m2, najmenej prevádzkam pod 49 m2. Rast tržieb jedného kalendárneho roka nie je zo štatistického pohľadu smerodajný a môže byť skresľujúci. „Malé prevádzky vo všeobecnosti produkujú výrazne vyššie tržby na m2 ako väčšie prevádzky, je teda pochopiteľné, že pri väčších obratoch dosiahneme medziročne nižší percentuálny nárast,“ vysvetľuje Ján Bošácky. Na druhej strane je dnes viditeľný trend, že väčší predajcovia prevádzky rozširujú a zaraďujú do sortimentu širší výber produktov. „V obchodoch s módou si často viete nakúpiť obuv, kabelky, bižutériu či šperky a nezriedka aj kozmetiku, potraviny či doplnky do domácnosti a dekorácie, čo boli typické sortimenty menších prevádzok,“ upozorňuje Peter Pohanka. Toto správanie vytvára veľkých tlak na menších hráčov, ktorí často nemajú silné globálne zázemie a potom majú vážnu konkurenciu tam, kde ju kedysi nemali. „V skutočnosti pri obsadzovaní obchodných centier stále rátame s malými prevádzkami, väčšina z nich je však orientovaná skôr na služby, prípadne na health and beauty. Je pravda, že pre módu, obuv a doplnky ide  pri ploche pod 50 m2 už skoro o raritnú výmeru,“ dodáva Lukáš Šarközi. 

Zdroj: Reality.sk

Link na článok: TU