Nechajte nám na seba kontakt, čoskoro sa Vám ozveme s ponukou

alebo
Pomáha Vám
26. 2. 2019

CBRE

Rok 2018 bol z pohľadu investícií v realitnom biznise rekordným. Slovensko to ešte len čaká

Investície do komerčných nehnuteľností v Európe dosiahli minulý rok rekordnú výšku 312 miliárd eur, čo je oproti roku 2017 nárast o 0,3 percenta. Darilo sa aj Slovensku, u nás sa však rekord očakáva práve v tomto roku. Tvrdí to realitno-poradenská spoločnosť CBRE.

  • Celková hodnota investícií vzrástla oproti roku 2017 o 0,3 % (z 311 mld. na 312 mld. eur).
  • Rekordné čísla boli zaznamenané najmä v Holandsku, Poľsku, Portugalsku a Španielsku.
  • Investície do kancelárskych budov vzrástli oproti roku 2017 o 6 %.
  • Rekordné hodnoty padli aj v oblasti hotelov a alternatívnych nehnuteľností.

Medzi krajiny, do ktorých smerovali rekordné hodnoty investícií v realitnom biznise vlani patrili Francúzsko, Holandsko, Poľsko, Portugalsko a Španielsko. Posledné dve menované krajiny zaregistrovali dokonca viac ako 50-percentný nárast investícií do tohto segmentu v porovnaní s rokom 2017 (ESP 56,9 %, POR 51,4 %). Španielsko si viedlo dobre najmä ku koncu roku, kedy boli uzatvorené viaceré veľké obchodné akvizície, medzi nimi najmä americký fond Blackstone, ktorý kúpil spoločnosť Hispania a získal majoritný podiel v spoločnosti Testa. Vysoké hodnoty dosiahli investície v Nemecku, najmä v druhej polovici roka. V roku 2018 tam bolo do komerčných nehnuteľností preinvestovaných až 77 miliárd eur, čo je oproti roku 2017 nárast o 5,9 %.

Brexit škodí Británii

Naopak, pokles zaznamenali investície vo Veľkej Británii (-6,5 %), za čo môže najmä opatrnosť prameniaca z neistoty okolo Brexitu. Pozitívne hodnoty zaznamenal len centrálny Londýn, ktorý v porovnaní s rokom 2017 narástol o 10 percent.

Darilo sa hotelom

Pre investorov bol vlani populárny aj hotelový sektor. Investície do hotelov rekordne rástli až na úroveň 22 mld. eur, podobne úspešný bol aj alternatívny sektor, ktorý ťahali nehnuteľnosti z oblasti zdravotnej starostlivosti (21 mld. eur). No a napokon, rekordnú hladinu investícií dosiahol v minulom roku aj rezidenčný sektor s hodnotou investícií vo výške 50 mld. eur, čo predstavovalo medziročný nárast o 22,4 %. Týmto si rezidenčné nehnuteľnosti upevnili druhé miesto v obľube investorov, čím po prvýkrát prekvapili sektor maloobchodu.

Dominovali kancelárie

Najväčší záujem mali investori opäť o sektor kancelárskych nehnuteľností, do ktorého naprieč celou Európou preinvestovali až 127 miliárd eur, čo predstavuje  medziročný nárast 6 %. Dobre sa darilo oj sektoru priemyselných a logistických nehnuteľností, ktorý však oproti predošlému roku poklesol o 23,5 %, čo predstavuje celkovú hodnotu investícií za rok 2018 na úrovni 33 mld. eur. Ak by sme však v roku 2017 odrátali obriu investíciu Logicoru vo výške 12,5 mld. eur, odrazu by sa investície do tohto segmentu v roku 2018 dostali do pozitívnych čísel s nárastom 6 %.

Rok 2018 bol v prípade investícií do komerčných nehnuteľností rekordným rokom. Silná bola najmä kontinentálna Európa. Dôvodom úspechu bol fakt, že nehnuteľnosti zostávajú veľmi atraktívnym segmentom v porovnaní s inými triedami aktív. Významnú úlohu zohrávalo aj rekordne veľké rozpätie medzi výnosmi z dlhopisov a výnosmi z najkvalitnejších kancelárskych budov (v prospech nehnuteľností). Za pozornosť stojí aj nárast segmentu hotelov a zdravotníckych nehnuteľností v celej Európe, za čím stojí snaha investorov diverzifikovať svoje portfóliá, čo im pomáha znižovať investičné riziká,“ hovorí Jonathan Hull, výkonný riaditeľ oddelenia CBRE pre investičné nehnuteľnosti v regióne EMEA.

Západná Európa zaznamenala v minulom roku rekordné hodnoty investícií do komerčných nehnuteľností. Výnosy z investícií v tejto časti Európy dnes dosahujú stabilné, no nižšie úrovne a investori sa preto pozerajú po výhodnejších trhoch, smerom na východ.

Nesklamala ani stredná Európa

Darilo sa aj realitným investíciám v strednej a východnej Európe. „V roku 2018 dosiahli rekordný objem vo výške 12,6 miliárd eur a viac ako 20 miliárd eur, ak rátame aj Rakúsko a Rusko,“ tvrdí riaditeľ CBRE pre investície v strednej a východnej Európe Anthony Selman. Podľa neho ide o najvyššie čísla od rekordného roku 2007, ktorý bol vlani dokonca prekonaný. Šéf CBRE pre investície zároveň očakáva podobné úrovne investícií aj v tomto roku.

Slovensko bude rekordné

Veľmi dobré výsledky vlani dosiahol aj slovenský realitný trh. A. Selman ale očakáva, že slovenský rekord padne až v tomto roku. „Kým vlani na Slovensku dosiahli realitné transakcie úroveň viac ako 800 miliónov eur (presne 825,53 mil. eur), tento rok očakávame až jednu miliardu eur,“ predpokladá A. Selman. Podľa CBRE by mal v tomto roku dominovať segment kancelárskych nehnuteľností. Dôvody? Atraktívna ponuka budov najvyššieho štandardu, ktoré sa dostávajú na trh, mnohé z nich majú dokonca podpísané dlhodobé nájmy na 7 až 10 rokov, čo je pre investorov kľúčové. No a v neposlednom rade ide aj o vyššie výnosy - Bratislava je lídrom aj spomedzi hlavných miest susedných krajín ako sú Praha, Budapešť či Varšava.

Veľmi silným sektorom v realitnom biznise u nás bol najmä retail, čiže nehnuteľnosti pre maloobchod (46 %), nasledoval segment kancelárskych nehnuteľností (32,6 %) a segment priemyselných nehnuteľností (20 %). 

Uzatvorených bolo spolu 26 obchodných transakcií s priemernou výškou 31 mil. eur. 16 transakcií sa zrealizovalo v Bratislave, zvyšných desať v regiónoch Slovenska. Počtom transakcií išlo o najúspešnejší rok, nie však objemom, najúspešnejší bol v tomto prípade rok 2016, keď sa do komerčných nehnuteľností preinvestovalo 853 mil. eur.

Najväčie transakcie v roku 2018

Retail: Galéria Mlyny v Nitre, Aréna Trnava a Forum Poprad

Office: Aupark Tower, Lake Side Park a BBC V.

Priemyselné nehnuteľnosti: AUO Trenčín a Continental Dubnica nad Váhom

 

Link na článok v HN: https://finweb.hnonline.sk/ekonomika/1897300-v-realitach-sa-tento-rok-otoci-rekordna-miliarda