Nechajte nám na seba kontakt, čoskoro sa Vám ozveme s ponukou

alebo
Pomáha Vám
30. 4. 2019

CBRE

Investície do komerčných nehnuteľností stále rastú, banky ich chcú financovať

Bankové inštitúcie na Slovensku i v celej strednej Európe ponúkajú naďalej investorom zaujímavé podmienky pre získanie investičných úverov do nehnuteľností. Apetít bánk financovať investície zostáva silný. Tvrdia to experti na úverové financovanie investičných projektov z realitno-poradenskej spoločnosti CBRE.

Ceny za komerčné nehnuteľnosti v západnej Európe sa v tomto období pohybujú na rekordne vysokých úrovniach. Ďalší rast cien je zrejme možný už len vtedy, ak budú výnosy štátnych dlhopisov klesať ešte hlbšie pod úroveň nuly, než je tomu teraz.

Na rekordných úrovniach sa pohybujú aj ceny nehnuteľností v krajinách strednej Európy. Výnosy komerčných nehnuteľností sú však u nás o 2-4 percent vyššie ako v západnej časti Európy, čo nám pridáva na vyššej atraktivite medzi investormi,“ hovorí riaditeľ oddelenia CBRE pre dlhové a štruktúrované financovanie Juraj Bielik. Zároveň poukazuje na to, že investičné nehnuteľnosti na najatraktívnejších trhoch stredoeurópskeho regiónu, t.j. v Poľsku a Českej republike, sú už takmer vypredané a globálny kapitál musí objavovať aj historicky menej prebádané trhy, ktoré boli v minulosti považované za viac rizikové.

Dopyt po kvalitných komerčných nehnuteľnostiach stále prevyšuje ponuku, a to spôsobuje kontinuálny pokles výnosov z investícií do nich a zároveň tlačí na rast cien nehnuteľností,“ upozorňuje J. Bielik.

Experti na nehnuteľnosti z CBRE ďalej tvrdia, že banky vnímajú súčasnú ekonomickú situáciu v regióne stále veľmi pozitívne a globálne ukazovatele zadlženosti a potenciálnych rizík v jednotlivých krajinách strednej Európy sa stále pohybujú na zdravých úrovniach. Podľa konzultanta CBRE Stanislava Čarnogurského je pomer riziko - výnos - likvidita na Slovensku pre investorov jeden z najatraktívnejších v celom stredoeurópskom regióne. „Stredná Európa, a teda aj Slovensko, ponúkajú rovnako kvalitné investičné produkty ako západná Európa, rozdiel je však v likvidite trhu. Znamená to, že investori u nás musia byť pripravení na dlhšiu dobu kúpy alebo predaja investičnej nehnuteľnosti.

Medzi krajiny, do ktorých v poslednom období smerovali rekordné hodnoty investícií v realitnom biznise patrili Francúzsko, Holandsko, Poľsko, Portugalsko a Španielsko. Posledné dve menované krajiny vlani zaregistrovali dokonca viac ako 50-percentný nárast investícií do tohto segmentu v porovnaní s rokom 2017 (ESP 56,9 %, POR 51,4 %). Španielsko si viedlo dobre najmä ku koncu roku, kedy boli uzatvorené viaceré veľké obchodné akvizície, medzi nimi najmä americký fond Blackstone, ktorý kúpil spoločnosť Hispania a získal majoritný podiel v spoločnosti Testa. Vysoké hodnoty dosiahli investície v Nemecku, najmä v druhej polovici roka. V roku 2018 tam bolo do komerčných nehnuteľností preinvestovaných až 77 miliárd eur, čo je oproti roku 2017 nárast o 5,9 %.

Veľmi dobré výsledky vlani dosiahol aj slovenský realitný trh. CBRE ale očakáva, že slovenský rekord padne až v tomto roku. Kým vlani na Slovensku dosiahli realitné transakcie úroveň viac ako 800 miliónov eur (presne 825,53 mil. eur), tento rok očakávame až jednu miliardu eur,“ predpokladá riaditeľ CBRE pre investície v strednej a východnej Európe Anthony Selman. A práve to je dobrá správa pre odborníkov na financovanie investičných úverov.

Expertný tím CBRE v Bratislave pomáha investorom získavať financie na kúpu, resp. development komerčných nehnuteľností pre celú strednú Európu. „Monitorujeme trh komerčných nehnuteľností, máme prehľad o finančných trhoch, analyzujeme existujúce i nové investície do nehnuteľností, optimalizujeme štruktúru financovania, a vo finále spájame ponuku a dopyt po peniazoch v rôznych podobách - úver, dlhopis, mezzanine, vlastné zdroje. Vďaka tomu všetkému sa tešíme rešpektu vo finančných inštitúciách nielen na Slovensku ale aj v okolitých krajinách,“ uzatvára Juraj Bielik.

CBRE ako pomôcku pre investorov každoročne pripravuje tzv. dlhovú mapu, ktorá im pomáha identifikovať všetky dôležité údaje pre financovanie ich budúcich investičných projektov.