Nechajte nám na seba kontakt, čoskoro sa Vám ozveme s ponukou

alebo
Pomáha Vám
14. 6. 2019

CBRE

CBRE: Zamestnanci sú už pre firmy dôležitejší ako znižovanie nákladov

Problematika ľudských zdrojov po prvýkrát predstihla zameranie sa firiem na znižovanie nákladov. Dobrý pocit zamestnancov, kvalitné a flexibilné kancelárie a ďalšie benefity sú dnes oveľa dôležitejšie ako predtým. Tvrdí to realitno-poradenská spoločnosť CBRE.

Prieskum CBRE okrem iného ukázal, že:

  • Pracovná sila a skúsenosti ľudí sú dnes vnímané ako strategická výzva.
  • Korporácie aj naďalej vyhľadávajú flexibilné pracovné prostredie a ich apetít v tomto smere rastie.
  • 70 percent spoločností plánuje zvýšiť investície do technológií v oblasti nehnuteľností.

Približne dve tretiny firiem, ktoré si prenajímajú nehnuteľnosť na svoje podnikanie, považujú vyššiu angažovanosť svojich zamestnancov (68 %) a prilákanie talentov, spolu s ich následným rozvojom (65 %) za dve najvýznamnejšie firemné priority. Obe úzko súvisia s kvalitou nehnuteľnosti a pracovného prostredia, v ktorom spoločnosti pôsobia. Pre firmy sú tieto dve oblasti dokonca dôležitejšie než znižovanie nákladov. Tieto zaujímavé zistenia ukázal prieskum CBRE v krajinách regiónu EMEA.

Výsledky prieskumu ukazujú, že práve ľudia sú dnes pre firmy tým najdôležitejším „artiklom“. Ukazuje sa to aj v súvislosti s ich rozhodovaním o tom, v akých priestoroch budú pôsobiť. Pritom ešte minulý rok bolo za najväčšiu výzvu pre firmy považované znižovanie nákladov, pracovná sila bola až na štvrtom mieste v rebríčku ich záujmu. V tomto roku sa situácia obrátila a na štvrté miesto sa prepadlo práve znižovanie firemných nákladov.

„Na Slovensku sledujeme boj zamestnávateľov o kvalitnú pracovnú silu už niekoľko rokov. Z našich prieskumov vyplýva, že pre slovenských zamestnancov a uchádzačov sú už popri mzde a pozícii stále dôležitejšie ďalšie faktory. Je to napríklad pracovné prostredie, hodnoty firmy, kolektív, v ktorom ľudia pracujú a ďalšie. Vnímame, že je to veľká zmena, oproti tomu, čo bolo na našom trhu práce zaužívané napríklad desať rokov dozadu“, prezrádza výkonná riaditeľka portálu Profesia Ivana Molnárová.

Viac ako tretina oslovených firiem považuje nedostatok kvalifikovanej a zručnej pracovnej sily za kľúčovú strategickú výzvu. Oproti minulému roku to predstavuje dvojnásobný nárast. Medzi ďalšie výzvy, na ktoré firmy výrazne reflektujú, patria ekonomická neistota (43 %), vplyv nových technológií na podnikanie (36 %) a eskalácia nákladov (31 %).

Podľa Richarda Holbertona, ktorý v CBRE šéfuje agentúre na prieskum správania sa nájomcov v komerčných nehnuteľnostiach v EMEA, je hlavnou výzvou, ktorej nájomcovia čelia, práve problematika ako zabezpečiť, nadizajnovať a spravovať svoje nehnuteľnosti spôsobom, ktorý optimalizuje ľudský kapitál.

„Tieto výzvy sú obzvlášť naliehavé pre taký typ biznisu, ktorý potrebuje prilákať talenty z oblasti digitálnych technológií alebo dátových analýz. Práve po nich momentálne najviac rastie dopyt vo všetkých odvetviach priemyslu,“ prezrádza Holberton.

Aj napriek tomu, že pri prenájmoch veľkokapacitných priestorov sú stále uprednostňované tradičné prístupy, prieskum ukázal, že nájomcovia stále viac a viac dbajú na interné charakteristiky budov. Takmer 60 % nájomcov by bolo ochotných zaplatiť  o 10 percent vyššie, než priemerné nájomné,  za nadštandardnú ponuku, ktorá by zabezpečovala vysoký komfort vybavenia, zatiaľ čo 46 % nájomcov by si priplatilo za to, že by sídlili v inteligentnej budove so smart technológiami.

Výkonný riaditeľ CBRE na Slovensku Tomáš Hegedűš poukazuje na zmenu vnímania pracovných priestorov a ich dôležitosti nielen v medzinárodných korporáciách, ale aj v domácich spoločnostiach.

Väčšina našich klientov, pri určovaní stratégie, ako by malo vyzerať ich pracovné prostredie, v poslednom období upúšťa od veľkokapacitných open space priestorov a uprednostňuje riešenia vo forme tzv. activity based working konceptov alebo agile konceptov. Tie jednotlivcom, alebo celým tímom, umožňujú prácu na tom pracovnom mieste, ktoré v daný deň potrebujú. V takomto prípade teda firmy neponúkajú fixné miesta na prácu, ale zdieľané pracoviská. Kým v minulosti mali takého progresívne myslenie hlavne nadnárodné firmy, dnes už bežne týmto smerom uvažujú aj spoločnosti na Slovensku,“ uzatvára.                                        

Obrazová príloha:

Aj spoločnosť CBRE v Bratislave dnes funguje na princípe konceptu activity based working. Na fotografiách môžete vidieť jednotlivé priestory, v ktorých môžu zamestnanci pracovať podľa potreby

Relax zóna, možnosť pre krátky odpočinok

Relax zóna, možnosť pre krátky odpočinok

Jednodňový office s vysokým sedením slúži na riešenie neverejných obchodných záležitostí

Miesto na kolaboráciu medzi zamestnancami

Tichá zóna alebo tzv. Green Jungle – priestor na sústredenie, v ktorom je zakázané telefonovať a vyrušovať. Každé miesto má výškovo nastaviteľný stôl a svoju vlastnú lampu s biofilickým svetlom

Pracovné miesto vo firemnej kaviarni

Tzv. benchové pracovné miesto. Pri tomto stole nie je stanovený počet ľudí, je teda flexibilný a zamestnanci tam môžu pracovať v rôznom počte, podľa potreby

Kompletný report CBRE si môžete stiahnuť tu: REPORT

Link na článok v denníku PRAVDA: https://profesia.pravda.sk/ludske-zdroje/clanok/515977-dobry-pocit-zamestnancov-je-uz-pre-firmy-dolezitejsi-ako-znizovanie-nakladov/