Nechajte nám na seba kontakt, čoskoro sa Vám ozveme s ponukou

alebo
Pomáha Vám
10. 10. 2022
Princípy Feng Shui

6 princípov feng shui v kancelárii

1. Lokalita a dispozícia

Základnými princípmi feng shui, ktoré sa využíva skôr v Ázii, sa riadi už výber miesta pre stavbu administratívnej budovy. O čosi jednoduchšie je zvoliť si kanceláriu v už stojacej budove.  „Vhodné miesto pre kanceláriu si vyberajte podľa účelu a spôsobu ako a na čo ju budete využívať. K tomu má tradičné feng shui desiatky postupov ako atribúty diagnostikovať. Následne je dôležité vybrať vhodné umiestnenie a orientáciu vstupných dverí do kancelárie. Potom nájsť vhodnú pozíciu pre umiestnenie a orientáciu jednotlivých osôb v priestore kancelárie,“ hovorí odborník na feng shui Ing. Norbert Synčák z portálu Tradicne-feng-shui.sk.

Osoba sediaca na najvzdialenejšom mieste od vchodu má v hierarchii firmy najvyššie postavenie. Stôl príliš blízko pri dverách bude spôsobovať rozptýlenie a vyrušovanie. Feng shui zásadne neodporúča sedieť chrbtom k dverám a sedenie tvárami oproti sebe. V tomto prípade pomáha oddelenie sediacich napríklad živou zelenou stenou. Pri rozmiestnení stolov sa snažte nechať dostatočné priestory v uličkách, aby sa energia mohla pohybovať po miestnosti a neunikala do chodieb. Všimnite si, že táto zásada má silnú oporu aj v kontexte pandémie a dodržiavania hygienickej vzdialenosti 2 metre. Kancelársky priestor na prenájom alebo vlastné ofisy by mali byť dostatočne svetlé, no svetlo nemá zamestnancov oslňovať či oslepovať. Ideálne je prirodzené slnečné svetlo.

2. Steny a priečky

Kritérium využitia priestoru je vo feng shui azda najdôležitejšie. Od neho sa odvíja zariadenie nielen kancelárie, ale aj celej budovy. Konkrétny priestor však delí stavebný prvok, ktorému sa nevyhne žiaden interiérový dizajnér, a síce steny.

Nevhodné je mať dvere a okná priamo oproti sebe, takisto stoly oproti sebe kumulujú negatívnu energiu. Vyhýbajte sa priestorom s množstvom záhybov, skoseným stropom, stolom priamo pod policami. Naopak feng-shui odporúča rôznorodosť, harmóniu a vyváženosť jin-jang, kombinácie oblého s hranatým, tmavých prvkov so svetlými, dreva s kovom.

Feng shui odporúča steny vymaľovať vo farbách piatich prvkov drevo, oheň, zem, kov a voda. Účelom všetkého je, aby priestor nekládol „odpor“ toku energie. Vhodné sú béžové, svetlo žlté, svetlo zelené farby. V kanceláriách typu open space je vhodné používať jemné farby. Svetlé živé farby sú príliš aktívne.

3. Pracovný stôl

Majiteľ alebo používateľ priestoru je alfou a omegou. Pre manažérov feng shui odporúča mať stôl čo najďalej od vchodových dverí, a najmä dbať na orientáciu týchto dverí. Zo svojho miesta by všeobecne mali ľudia v kancelárii vidieť na dvere a ideálne aj na väčšiu časť kancelárie, nielen nejaký úzky výsek alebo stenu.

Pre výkonnosť osadenstva kancelárie, nech už ide o šéfa alebo radových zamestnancov, je dôležitý vyvážený a uprataný pracovný stôl (vrátane uprataných, skrytých káblov). Vyvážený v zmysle rozdelenia na pracovnú časť a pasívnu, skladovaciu oblasť. Čo najviac vecí, ktoré nepoužívate na dennej báze, by malo byť uložených v zásuvkách stola. Pozor však na stohy papierov a všeobecne na neporiadok v kancelárii, ktoré pôsobia podobne ako stena pred stolom – brzdia tok energie. Vyhýbajte sa stolom v tvare L alebo U a stoličkám s opierkou menšou ako váš chrbát. Vyhnite sa tiež ostrým hranám - používajte stoly alebo stoličky so zaoblenými hranami. Pre kancelársky nábytok sú z pohľadu feng shui odporúčané farby čierna a antracitová.

4. Zeleň a rastliny

Okrem toho, že rastliny čistia vzduch a pôsobia upokojujúco, sú často jediným kontaktom zamestnancov so živou prírodou. Feng shui odporúča rastliny, ktoré nemajú ostré, špicaté listy alebo ostne. Zvyčajne sú vyhovujúce veľkolisté a husto olistené druhy s okrúhlymi, oválnymi listami, ktorá podľa filozofie feng shui podporujú prosperitu. Z konkrétnych druhov možno spomenúť filodendrony, figovníky, lopatkovec, ďatlovník, nefrolepka, šeflera, aglaonéma, juka, spatifylum, zelenec, zamiokulkas a brečtan. Vyskúšajte tiež dracény, juky, figovníky, šefleru, palmy. Feng shui neodporúča umelé kvety. Naopak, vyplatí sa investovať aj do vzrastenejších rastlín, najmä ak je cieľom ozeleniť väčší kancelársky priestor. O rastliny je potrebné sa starať, polievať ich, aby nemali žlté a suché listy.

5. Voda a vodný element

Aktívna, tečúca voda vyjadruje pohyb a život. Je známe, že i voda a feng shui ako také zohrali úlohu pri výbere miesta žilinského závodu KIA. V Šanghaji zasa hľadali miesto v ohybe rieky, ktoré sa nazýva „dračie oko“ podľa podobnosti s bielou časťou symbolu jin-jang. Na tomto z hľadiska feng shui ideálnom mieste vyrástla (dnes úspešná) banka. Voda totiž symbolizuje vo feng shui aj peniaze (tok peňazí), prosperitu, a preto je veľmi často využívaná pri aktivácii bohatstva a hojnosti. Ak je vodný prvok aplikovaný správne, je umiestnený buď v správnom smere alebo na vhodnom mieste, dokáže posilniť a podporiť celkovú prosperitu daného objektu. Malá izbová fontána alebo aspoň fotografia vodného prvku v kancelárii budú mať pozitívny účinok. Veľmi vhodné je akvárium, keďže aj ryby sú symbolom hojnosti.

6. Vône a arómy

Feng shui využíva vône najmä na podporu harmónie a rovnováhy v priestore. Esenciálne oleje možno v kancelárii rozptýliť pomocou difuzéra, aromatických lámp alebo prírodných vonných sviečok. S vôňami je však potrebné narábať veľmi citlivo, nakoľko niektorí ľudia môžu byť na niektoré vône senzitívni. Všeobecne platí, že levanduľa, škorica, šalvia či bazalka uvoľňujú napätie, naopak céder alebo cyprus by mali človeka nabudiť. Povzbudzujúci účinok a pocity čistoty a komfortu dodávajú priestoru vône citrusových plodov, najmä citrónu.

Feng shui a Home Office

Práca z domu resp. dištančná práca sa stala už štandardom. Je ale možné zosúladiť zásady feng shui domácej kancelárie s feng shui domu či bytu? Podľa N. Synčáka to možné je: „Každá časť priestoru vyžaduje iné vlastnosti. Cieľom je nájsť a usporiadať priestor tak, aby vyhovoval obom požiadavkám.“

Vhodné je napríklad umiestniť kanceláriu čo najďalej od spálne. Feng shui odporúča oddeliť pracovný priestor od rodinného. Ideálne, no nie vždy aj možné je mať dva vchody: jeden pre rodinu a druhý firemný. Do Home Office určite patrí dostatok čerstvého vzduchu a svetla, kvety, dekorácie späté s prvkami piatich elementov, napríklad element dreva v juhovýchodnom sektore prosperity.

Každopádne je omylom si myslieť, že sloníky so zdvihnutým chobotom pri zle orientovaných dverách, alebo mačky mávajúce smerom k vchodu, sú zárukou nápravy. „Používanie symbolov a doplnkov je viac zábavou pre dospelé deti a nemá žiadni oporu v skutočnom feng shui. Začalo sa praktizovať v západnom svete v rámci komercionalizácie koncom 90-tych rokov minulého storočia. V autentických postupoch feng shui sa doplnky nepoužívali a ani nepoužívajú. Pre posúdenie vhodnosti priestoru je k dispozícii niekoľko stoviek diagnostických algoritmov, ktoré umožňujú popísať potenciál a vlastnosti priestoru vo vzťahu k okolitému prostrediu a prevládajúcim časovým vplyvom v interakcií na jednotlivých obyvateľov priestoru. Tradičné feng shui pracuje s úpravou priestoru, ktorá vychádza z porozumenia exteriéru a skúmania, ako je interiér umiestnený a orientovaný vzhľadom k jeho okoliu, ako je interiér prepojený na exteriér, ako je interiér vnútorne členený, ako sú umiestnené a orientované kľúčové prvky v interiéri (vstupné dvere do miestností, oheň, rozloženie miestností a spôsob ich využívania, pozície a orientácie miest na spanie a pod.),“ vysvetľuje N. Synčák.

Čo by ste ešte mali vedieť o feng shui

Zariaďovaniu kancelárskeho priestoru podľa feng shui najčastejšie predchádza diagnostikovanie, vyšetrenie metódou tzv. lietajúcich hviezd. Lietajúce hviezdy patria k najstarším a najpoužívanejším školám Feng Shui. Jej podstatou je kombinácia zemepisnej orientácie a energetických vplyvov priestoru, času (časových periód) a ľudí pôsobiacich v danom priestore. Pre zjednodušenie si ju možno predstaviť ako rozdelenie priestoru mriežkou s deviatimi políčkami. Účelom diagnostiky je aktivovať dobré hviezdy, v dobrých políčkach ako úspech a bohatstvo, a naopak, potlačiť, vyliečiť tie zlé, ako choroby a nešťastie. Samotné energie musia byť zharmonizované.

Zdroj: https://www.kancelarie.sk/poradna/principy-feng-shui-v-kancelarii