Nechajte nám na seba kontakt, čoskoro sa Vám ozveme s ponukou

alebo
Pomáha Vám
18. 2. 2022
Investičný trh komerčných nehnuteľností na Slovensku prekoná hranicu jednej miliardy eur

CBRE: Prvýkrát v histórii očakávame, že investičný trh komerčných nehnuteľností na Slovensku prekoná hranicu jednej miliardy eur

  • Podľa odborníkov sa európsky trh s nehnuteľnosťami tento rok zotaví a očakáva sa medziročný nárast investícií o 5 %. Dôvodom je hlavne silnejšia ekonomická dynamika trhu.
  • Očakávame návrat investičných objemov do kancelárskych nehnuteľností, ale naďalej bude rásť dopyt aj po logistických a maloobchodných nehnuteľnostiach.
  • V roku 2022 predpokladáme na Slovensku pokorenie hranice investícii v objeme 1 miliardy.
  • Do roku 2022 sa trhy so zameraním na udržateľnosť a stratégie zmierňovania klimatických rizík dostanú do popredia ako investičné destinácie a CBRE očakáva, že korporácie rýchlo začlenia ESG kritériá do svojho budúceho rozhodovania.

Aj napriek tomu, že rok 2021 bol na mnohých európskych trhoch sprevádzaný stále sa meniacimi pandemickými opatreniami, silnejúca ekonomická dynamika signalizuje, že v roku 2022 by mali investície do komerčných nehnuteľností rásť a dosiahnuť pred-pandemickú úroveň. Vyplýva to z najnovšej správy EMEA Real Estate Market Outlook 2022, ktorú vypracovala globálna realitno-poradenská spoločnosť CBRE.

Aktuálna situácia v oblasti investícií do komerčných nehnuteľností ukazuje, že tento segment je mimoriadne rezistentný. „Celkový objem investícií na Slovensku medziročne vzrástol o 48%. Predpokladáme, že v roku 2022 prekonáme objem 1 miliardy preinvestovaných eur do slovenských komerčných nehnuteľností. Z hľadiska sektorov evidujeme nárast v roku 2021 primárne v logistických a maloobchodných nehnuteľnostiach, darí sa však aj ostatným segmentom a v tomto roku by sa mal zvýšiť dopyt aj po kancelárskych nehnuteľnostiach,“ opisuje Ľubor Procházka, obchodný riaditeľ CBRE Slovensko.

KANCELÁRSKE NEHNUTEĽNOSTI

Minulý rok bol rekordný aj pre slovenský trh s kanceláriami a celkový objem prenájmu sa vyšplhal na takmer 240 000 m². „Došlo k historicky najväčšej transakcii na slovenskom kancelárskom trhu, a to k pred-prenájmu priestorov v budove Nové Apollo pre IBM Slovensko. Stúpajúci dopyt po kancelárskych priestoroch potvrdzuje aj nízka miera renegociovaných m², ktorá predstavuje len 32 %, pričom priemer za posledných 5 rokov je 42 %. Miera neobsadenosti na konci roka 2021 bola na úrovni 11.7 %, v roku 2022 však očakávame ďalší pokles. Najvyššie dosiahnuteľné nájomné zostáva stabilné na úrovni 17 € za m²,“ opisuje Oliver Galata, riaditeľ prenájmu kancelárskych priestorov CBRE Slovensko.

OBCHODNÉ PRIESTORY A RETAIL PARKY

Pozitívne správy hlási aj segment maloobchodných nehnuteľností. Ten bol, v rámci kapitálových trhov v roku 2021, najdominantnejší, čo ovplyvnila najväčšia transakcia na našom trhu - predaj bratislavského Auparku za 450 miliónov eur. Odhliadnuc od tejto transakcie sa medziročne  do maloobchodu preinvestovalo o 14 % viac. „V treťom štvrťroku bola dokončená aj výstavba najväčšieho nákupného centra na Slovensku – Stanica Nivy s celkovou prenajímateľnou plochou 70 000 m². Okrem projektov v Bratislave evidujeme aj rozšírenie obchodného centra Eperia v Prešove, ktoré v súčasnosti ponúka viac ako 30-tisíc m² nákupnej plochy. Vo výstavbe sú dva veľké projekty, a to Eurovea II a Promenáda Nitra. V roku 2022 očakávame, že obraty a návštevnosť nákupných centier dosiahnu pred-pandemickú úroveň, keďže letné mesiace 2021 vykázali vysokú výkonnosť v týchto ukazovateľoch a prekonali tie z roku 2019,“ opisuje Tomáš Lörincz, riaditeľ prenájmu obchodných priestorov CBRE Slovensko.

PRIEMYSLENÉ A LOGISTICKÉ NEHNUTEĽNOSTI

Podľa CBRE ostanú objemy investícií do logistických realít vysoké aj v roku 2022, a vďaka rastúcemu dopytu nájomcov budú aj naďalej u investorov preferované. Objem investovaný do logistických nehnuteľností na Slovensku rastie kontinuálne od roku 2018, pričom priemerný medziročný nárast za obdobie posledných troch rokov predstavuje 20%. „Z hľadiska prenajatých m² boli najdominantnejší 3PL nájomcovia (logistika tretích strán), ktorých podiel tvoril až 45 %, automobilový sektor predstavoval 20 %. Naprieč celým Slovenskom sa minulý rok vybudovalo ďalších takmer 200 000 m² priestorov v A-štandarde a koncom roka bolo vo výstavbe cca 400 000 m² nových priestorov. Tento rok očakávame zvýšený záujem od spoločností v odvetví internetového predaja,“ vysvetľuje Michal Cerulík, riaditeľ prenájmu priemyselných a logistických priestorov CBRE Slovensko.

 

ZDROJE:

https://www.cbre.com/insights/reports/market-outlook-2022-emea-real-estate

https://www.cbre.sk/sk-sk/prieskumy-a-reporty/Slovakia-Real-Estate-Market-Outlook-2022