Nechajte nám na seba kontakt, čoskoro sa Vám ozveme s ponukou

alebo
Pomáha Vám
23. 3. 2022
Čo rozhoduje o výbere budovy pre budúce kancelárie? Stále častejšie je to agenda ESG, ekologické certifikácie typu LEED alebo BREEAM...

Energetický certifikát LEED

Čo rozhoduje o výbere budovy pre budúce kancelárie? Stále častejšie je to agenda ESG (environmental, social and governance), pod ktorú v širšom ponímajú spadajú aj ekologické certifikácie typu LEED alebo BREEAM. Nutnosť chrániť životné prostredie ide ruka v ruke s ochranou a podporou duševnej pohody a fyzického zdravia ľudí. Najmä v novej ére, keď kancelárie musia súperiť s prácou na diaľku.

Najznámejšie certifikáty budov

BREEAM (Building Research Establishment‘s Environmental Assessment Method)) je najstarší a najpoužívanejší certifikačný systém. Pochádza z Veľkej Británie, kde ho v roku 1990 založila spoločnosť British Research Establishment (BRE), ktorá je zároveň certifikačnou autoritou, teda vydáva certifikáty. WELL certifikácia je jedna z mladších. Pochádza z USA a používa sa od roku 2014. Vychádza z vedeckých poznatkov o vplyve pracovného prostredia na zdravie a spokojnosť zamestnancov. V súčasnosti už napríklad nové modely komplexnej certifikácie BREEAM zahŕňajú aj niektoré požiadavky WELL.

Energetický certifikát budov LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) je certifikačný systém pochádzajúci z USA. Vznikol v roku 1998 a bol založený Radou pre zelené budovy (US Green Building Council, USGBC). Okrem týchto certifikačných schém existujú v iných štátoch aj schémy HQE (Francúzsko), Green Star (Austrália a Nový Zéland), VERDE (Španielsko) alebo DGNB (Nemecko a Rakúsko).

Nuansy certifikácie LEED

Investori do komerčných nehnuteľností sa dnes nepozerajú len na výnosy, ale zaujímajú sa aj o to, akým spôsobom sa výnosy generujú. ESG fondy, ESG investovanie alebo spoločensky a environmentálne zodpovedné investovanie a udržateľnosť sú dnes prioritou. Z tohto dôvodu je zaujímavý práve certifikát LEED, ktorý preferujú investori z USA a ktorý sa takmer výhradne udeľuje kancelárskym budovám. Keďže požiadavky LEED na nehnuteľnosť sú rovnaké všade na svete, investori majú istotu, že takpovediac nekupujú „mačku vo vreci“.

Prečítajte si viac o agende ESG: Budúcnosť nehnuteľností je jasná, základom úspechu je agenda ESG

Ďalším aspektom, ktorý odlišuje ekologické budovy s certifikátom LEED od ostatných budov a certifikačných systém, je dôraz na ľudský faktor. Tzv. „zelená kancelária“ nemusí byť nutne aj „zdravá kancelária“, avšak Rada pre zelené budovy a Green Business Certification Inc. (GBCI), ktoré certifikát LEED vydávajú, sa dlhodobo zameriavajú na kvalitu vnútorného postredia, služby zákazníkom a používateľsky príjemné riešenia. Budova s certifikátom LEED tak musí byť vhodná pre ľudí, musí zohľadňovať ich potreby. Napríklad na rozdiel od BREEAM schéma LEED vyžaduje, aby v celej budove a minimálne 8 metrov od okien či nasávania vzduchotechniky bolo zakázané fajčiť. Architekt, projektant aj developer by mali vedieť, že LEED detailne skúma zloženie stavebných materiálov.

Certifikácia LEED má viaceré úrovne. Najvyššou je LEED Platinum, pričom ak kancelárska budova ašpiruje zároveň na certifikát WELL, podmienky získania LEED Platinum sú menej prísne. I tak sú však kľúčové poloha budovy uprostred zástavby s napojením na MHD a nutnosť mať podzemné parkoviská. Komerčné priestory vystavané takzvane na zelenej lúke získavajú LEED Platinum len zriedkavo.

Úrovne hodnotenia LEED

  • LEED Certified (40 – 49 bodov)
  • LEED Silver (50 – 59 bodov)
  • LEED Gold (60 – 79 bodov)
  • LEED Platinum (80 – 110 bodov)

LEED certifikácia má na rozdiel aj robustnej BREEAM menej kategórií a požiadaviek, pričom ich definície sú zrozumiteľné a zrejmé. Výsledné skóre sa pri LEED určuje súčtom dosiahnutých bodov (pri BREEAM je to vážený priemer).

Slovenská rada pre zelené budovy (SKGBC) eviduje na Slovensku viac ako 140 certifikovaných budov, ktoré sú certifikované najmä systémami BREEAM a LEED. Spoločnosti, ktoré hľadajú prenájom kancelárie v budove s certifikáciou LEED majú už dnes na výber a to nielen v Bratislave. Faktom je, že v hlavnom meste má LEED najviac budov. Azda ani netreba predstavovať, že prvá „zelená“ kancelárska budova bola BBC1 Plus, ktorá má LEED CS 2009 na úrovni Gold. LEED Gold majú aj budovy Landererova 12 (pôvodne Panorama Business II) a UNIQ Staromestská developera Cresco. V širšom centre Bratislavy je to tiež STEINERKA Business Center, ktorá má LEED CS 2009 Gold. V Žiline má LEED CS v4 administratívna budova Poštová Offices developera Reinoo a v Košiciach sa certifikáciou LEED CS 2009 na úrovni Gold môže pochváliť Business Centrum T2 (BCT2) developera Penta Real Estate.