Nechajte nám na seba kontakt, čoskoro sa Vám ozveme s ponukou

alebo
Pomáha Vám
11. 4. 2022
BREEAM najstarší a najpoužívanejší certifikačný systém.

Ako dobre poznáte energetický certifikát BREEAM?

Vedeli ste, že ide o najstarší a najpoužívanejší certifikačný systém?  Zároveň je aj najkomplexnejší a stále sa vyvíja. Predstavujeme BREEAM.

BREEAM (Building Research Establishment‘s Environmental Assessment Method) pochádza z Veľkej Británie, kde ho v roku 1990 založila spoločnosť British Research Establishment (BRE), ktorá je zároveň certifikačnou autoritou. Inými slovami je zodpovedná za vydávanie certifikátov. Na rozdiel od mladších certifikačných schém je BREEAM až „britsky puntičkársky“, každý hodnotený aspekt budovy je hodnotený veľmi dôsledne a prísne. Certifikačná autorita dokonca berie v úvahu aj špecifické podmienky lokality a mikrolokality, v ktorej sa tá-ktorá budova nachádza. Podobné budovy tak budú mať v rôznych oblastiach rôzne hodnotenie. Dôležité je tiež spomenúť to, že o certifikáciu je potrebné včas požiadať, aby boli hodnotené všetky potrebné štádiá projektu. V opačnom prípade budova stráca skóre, ktoré sa ráta na tzv. kredity.

Vysoký dôraz je kladený na stavebný manažment, zariadenie a správu staveniska. BREEAM hodnotí aj parametre chodníkov, ciest, priechodov pre chodcov, cyklotrás a ďalších komunikačných a transportných trás v okolí budovy. Prihliada aj na to, či je budova pripravená resp. či je možné budovu remodelovať na iný druh využitia. Vzhľadom k prísnym požiadavkám majú budovy s certifikátom BREEAM vysoké renomé.

Úrovne hodnotenia BREEAM

  • Acceptable (vzťahuje sa len na BREEAM In-Use)
  • Pass (30 – 45 %)
  • Good (45 – 55 %)
  • Very Good (55 – 70 %)
  • Excellent (70 – 85 %)
  • Outstanding (85 % a viac)

Ako sme spomenuli, BREEAM je na rozdiel od druhej najznámejšej certifikácie LEED viac robustná, má množstvo kategórií a požiadaviek. Výsledné skóre sa pri BREEAM určuje váženým priemerom získaných bodov. Dosiahnuť skóre pre úroveň „Outstanding“ je mimoriadne náročné a budova často musí mať prvky, ktoré sú pre developera ekonomicky rentabilné až v dlhodobom horizonte alebo nie sú rentabilné vôbec. Mimochodom poplatky za BREEAM tretej strane nie sú až tak naviazané na veľkosť budovy, čiže pri veľkých developmentoch môže byť certifikácia výhodnejšia ako LEED.

Keďže BREEAM sa stále vyvíja, dnes už je má niekoľko druhov a rozšírení. Sú to BREEAM International New Construction 2016 (vzťahuje sa na domy a komerčné budovy), BREEAM In-Use (vznikol v roku 2009, aktuálne je vo verzii 6.0, určený je pre nebytové budovy), BREEAM RFO (Refurbishment and Fit-Out, určený je pre prestavby a stavebné úpravy budov), BREEAM Communities (vzťahuje sa na väčšie urbánne celky, štvrte).

Slovenská rada pre zelené budovy (SKGBC) eviduje na Slovensku viac ako 140 certifikovaných budov, ktoré sú certifikované najmä systémami BREEAM a LEED. Ak hľadáte kancelárske budovy, ktoré sú certifikované v systéme BREEAM, budete mať z čoho vyberať.

Nová budova Nivy Tower developera HB Reavis v Bratislave ašpiruje na certifikát BREEAM NC 2016 na úrovni Outstanding. Držiteľom certifikátu BREEAM NC 2013 na úrovni Excellent sú už budovy v komplexe Twin City, ktorý susedí s Nivy Tower. Ďalšou administratívnou budovou je Zuckermandel developera J&T Real Estate, ktorý má certifikát BREEAM NC 2013 na úrovni Excellent. Rovnakou certifikáciou disponuje aj Einstenova Business Center (KRON REAL). Kancelárska budova CUBUS developera SEB má certifikát BREEAM In-USE 2015 na úrovni Very Good. Z mimobratislavských administratívnych budov možno spomenúť napríklad JLR Admin v Nitre (developer JLR), ktorá má BREEAM NC 2013 Excellent. Väčšina kancelárskych budov mimo hlavné mesto má certifikáciu LEED.