Nechajte nám na seba kontakt, čoskoro sa Vám ozveme s ponukou

alebo
Pomáha Vám
30. 1. 2023
Ktorý inovátor postaví svoje sídlo ako prvý?

Predbehne Innovatrics vo výstavbe kampusu Eset?

Kým Eset pretvorí bývalú polikliniku blízko bratislavskej Patrónky, Innovatrics už dostal stavebné povolenie na výstavbu svojho kampusu neďaleko Železničnej stanice Vinohrady. Ktorý inovátor postaví svoje sídlo ako prvý?

Kampus Eset-u navrhli prestížne ateliéry

Foto: https://www.esetcampus.com/

„Stavebný úrad v časti Karlova Ves ešte pred Vianocami začal konanie o odstránení celkovo 23 stavieb. Ide o bývalú polikliniku, sanatórium, ubytovňu, sklady, garáže, kyslikáreň či zverinec,“ píšu Hospodárske noviny, ktoré ďalej informujú, že chátrajúce budovy nahradia futuristické vývojové centrá slovenskej softvérovej a technologickej spoločnosti Eset. Ideou kampusu je po vzore zo zahraničia prepájať inovatívne prostredie s technicky zameranými vysokými školami. Mimochodom jeden z jej zakladateľov, Miroslav Trnka, je známy investíciami a revitalizáciou nehnuteľností v Trnave. Polyfunkčný projekt Nádvorie Trnava získal dokonca niekoľko prestížnych architektonických ocenení.

Eset Campus by mal vyrásť v areáli bývalej Vojenskej nemocnice, ktorý má celkovú plochu okolo 55 000 m2. Okrem vývojového strediska tu chce Eset postavať aj vysokú školu a rezidenčné nehnuteľnosti s dosiaľ nešpecifikovaným počtom bytových jednotiek. Pôvodne avizoval Eset spustenie výstavbu v rokoch 2024–2025 s tým, že kampus sa má otvárať už v roku 2027. V súčasnosti však rieši ešte len búracie povolenia a firmy, ktoré budú realizovať sanáciu územia. Celková investícia do kampusu bude približne 200 miliónov eur.

Čo sa týka nových nehnuteľností ich architektonický návrh pochádza od dánskeho štúdia  BIG-Bjarke Ingels Group (koncepciu dotvoria so slovenským ateliérom Pantograph), krajinnú architektúru zastreší londýnske štúdio ExA - Exterior Architecture a za technickú stránku projektu budú zodpovedné firmy Arup a Buro Happold. Podľa informácií, ktoré zverejnil Eset, projekt by mal zohľadňovať súčasné environmentálne štandardy, teda napríklad využitie ekologických, recyklovateľných materiálov a zelenej energie. Nie je tiež náhoda, že kampus leží  v blízkosti zastávky Železná studnička. Ambíciou je integrovať osobnú dopravu, teda vytvoriť nadväznosť vlakových spojov na MHD.

Projekt počíta aj s investíciami do dopravy. Tú chce Eset vyriešiť výstavbou terminálu integrovanej osobnej dopravy. Znamená to teda, že v rámci združenej zastávky budú môcť obyvatelia a návštevníci kampusu prestupovať z vlakovej zastávky priamo na autobusovú. Ešte v apríli HN informovali, že práve investícia určila smer aj položeniu novej zastávky. Železnice vtedy odkázali, že v prípade dostupných zdrojov počítajú s realizáciou projektu do štyroch rokov. Starú budovu zastávky Železnej studničky však plánujú zachovať. Eset preto intenzívne komunikuje s ministerstvom dopravy, mestom Bratislava, ako aj so ŽSR s cieľom vybudovať terminál integrovanej osobnej dopravy Červený most.

Innovatrics má blízko k Rači

Foto: http://am-architects.eu/portfolio/innovatrics/

Je známe, že Innovatrics, technologická spoločnosť, ktorá sa zaoberá najmä biometriou, vyrástla v univerzitnom kampuse v Paríži. Dnes, takmer po dvoch dekádach, si Innovatrics buduje vlastný kampus, a to v blízkosti bratislavskej Železničnej stanice Vinohrady. Innovatrics mal kedysi sídlo v niekoľkých domoch v pôvodnej račianskej zástavbe. Rýchlo rastúca firma sa ale následne presťahovala do administratívnej budovy na Jarošovej, blízko vežiaka známeho ako „Kukurica“. Logo spoločnosti však už na priečelí budovy nesvieti. Innovatrics aj po presťahovaní do kampusu stále zostane v blízkosti Račianskej radiály, i keď pozemok s rozlohou 7600 m2 patrí do katastra MČ Nové Mesto. Hoci kampus bude menej rozľahlý ako mamutí projekt Eset-u, ak k nemu prirátame rozvíjajúcu sa oblasť okolo Novej Cvernovky a bývalého areálu Palmy, ide o významné územie prajúce inováciám a start-upom. Celková výška investície do kampusu je okolo 18 miliónov eur.

Návrh kampusu pochádza zo štúdia A.M. Architects, ktoré na svojej stránke začiatkom roku 2023 informovalo, že projekt kampusu konečne po troch rokoch dostal stavebné povolenie. Dominantou komplexu niekoľkých budov, bude objekt sídla spoločností, teda štvorpodlažná budova v tvare písmena U, v ktorej strede vznikne presvetlené átrium, slúžiace ako komunitný priestor. V kampuse by malo pracovať do 400 ľudí, výhľadovo však pribudnú ďalšie budovy a ďalší zamestnanci. Podobne ako Eset aj Innovatrics stavil na dopravnú dostupnosť, teda okrem spomínanej Račianskej radiály, je to vlak a MHD. Zamestnanci budú mať k dispozícii presvetlené priestory, parkovanie na 109 miestach, z toho 51 stojísk na teréne a 59 parkovacích miest v podzemnej garáži. V susedstve sídla firmy bude upravená parková zeleň a uvažuje sa aj nad vznikom kaviarne na námestí pred vstupom do budovy. Taktiež boli avizované technologicky vyspelé a „smart“ vybavenie či environmentálne prívetivé prvky ako tepelné čerpadlá,  fotovoltické panely či inteligentné tienenie.

Po vzore Amazonu, Apple a Google

Foto: https://www.fosterandpartners.com/projects/apple-park/#gallery

Slovensko je síce malá krajina, ale i tak prilákala centrá zdieľaných služieb ako Dell, Accenture či Amazon, ktoré sídlia v Bratislave. Určite je nutné spomenúť aj jedného zo zakladajúcich a aktívnych členov združenia Košice IT Valley, a to firmu Deutsche Telekom IT Solutions Slovakia, ktorá je poskytovateľom služieb Informačných a komunikačných technológií. Na východe Slovenska zamestnáva stovky špičkových IT odborníkov. Darí sa aj domácim technologickým startupom, hoci nie každé sídlo firmy možno nazvať „Kampus“ alebo súbor budov „Silicon Valley“. V budove Digital Park II napríklad dlhodobo sídli slovenská firma Pixel Federation, špecializovaná na herný softvér a aplikácie. V relatívne novej budove komplexu Twin City má ocenené kancelárie Sygic, firma známa vďaka navigačnému a mapovému softvéru.

Práve Silicon Valley a kampusy Googleplex či Apple Park boli, sú a budú inšpiráciou. Napokon prvé vizualizácie spomínaného Esetu ešte z roku 2017 výrazne pripomínali kampus Apple v kalifornskom Palo Alto. Konečná podoba však bude iná. Eset a ani Innovatrics určite nebudú posledné. V médiách už prebehla informácia o projekte, za ktorým je IT firma Stengl. Tá chce v blízkosti nábrežia a bratislavského Podhradia postavať svoje firemné sídlo, pričom nahradí opustenú budovu bývalého Daňového úradu. Aj zo zahraničných skúseností vyplýva, že kvalitná architektúra kampusov v spojení s inovatívnou firmou a jej DNA sú lákadlom pre talentovaných ľudí v globálnom meradle. Napokon na úvodnej stránke Eset Campus sa píše: „Našou ambíciou je vytvoriť epicentrum technológií a inovácií, ktoré bude vychádzať z princípov udržateľnosti a hodnôt spoločnosti Eset, a zabezpečí jej dlhodobú prosperitu. Chceme vytvoriť inšpiratívny ekosystém, ktorý pomôže pritiahnuť, udržať a rozvíjať talenty, a posunie Slovensko smerom k znalostnej ekonomike.“

Zdroje: yimba.sk, SARIO, kancelarie.sk, Innovatrics, Eset, asb.sk