Nechajte nám na seba kontakt, čoskoro sa Vám ozveme s ponukou

Pomáha Vám
10. 10. 2022
High-tech ako budúcnosť maloobchodu?

Budúcnosť zážitkového maloobchodu

Maloobchodný sektor prešiel od začiatku pandémie zásadnými zmenami. Spotrebitelia sa už neuspokoja len s jednoduchou transakciou tovar za peniaze. Túžia po nákupe značiek, ktorým vidia do „kuchyne“. Značiek, ktoré majú svoj účel, ktoré pracujú na budovaní komunity a ktoré ponúkajú zákazníkom interaktívny zážitok z nakupovania.

Až 52% mileniálov v prieskume zverejnenom na stránkach renomovaného denníka Washington Post uviedlo, že ich výdavky smerujú do nákupov súvisiacich so zážitkami. Miléniáli už čoskoro budú najväčšia skupina ekonomicky aktívnych spotrebiteľov. Čo to vlastne znamená? Ako môžu obchodníci zmeniť stratégie, aby sa ubezpečili, že už nebudú len držať krok so spotrebiteľmi, ale budú predvídať ich nasledujúce kroky a želania? Inak povedané: Aká je budúcnosť zážitkového maloobchodu?

Čo to je experiential retail a ako sme sa k nemu dostali?

Zážitkový maloobchod vo svojej pôvodnej forme vzniká vtedy, ak maloobchodníci implementujú ohurujúce, interaktívne nakupovanie a nákupy podporené technológiami. Napríklad reťazec Nordstrom. Pred pandémiou značka otvorila vlajkový obchod v New Yorku a zákazníkom ponúkla sedem úrovní interaktívneho nakupovania, spolu s reštauráciami, kúpeľmi, osobným stylingovým salónikom a rôznymi možnosťami fotografovať sa, čo využili TikTokoví a Instagramoví influenceri. Nordstrom však nie je jediný reťazec. Až 68% oslovených firiem v danom prieskume uviedlo, že už v roku 2020 investujú do zážitkového maloobchodu.

Pohlcujúce a angažovanosť zvyšujúce zážitky vidno nielen v retaile, ale aj v iných  odvetviach vrátane reklamy, jedla a nápojov (gastronómie), športu a maloobchodu. Návrat do normálu po pandémii, praje výdavkom na zážitky, pretože spotrebitelia kladú väčší dôraz na svoj vzhľad a začínajú míňať viac na hmatateľné produkty súvisiace s cestovaním, kvalitným jedlom a iným pôžitkami. Maloobchodníci sú nútení prispôsobiť sa novej realite. V roku 2020 sprostredkoval zážitky Zoom alebo Teams, počet ich používateľov raketovo rástol. Mnoho tzv. neskorých používateľov (late adopters) pokračuje v nakupovaní online aj napriek tomu, že dnes už sú opäť dostupné nákupy v kamennom retaile.

Zážitkový maloobchod doslova „zatiahne“ spotrebiteľov do „kuchyne“, odhalí firemnú kultúru a ukáže, v čom je značka výnimočná. Cieľ zážitkového maloobchodu nemusí byť nevyhnutne zameraný na zvýšenie tržieb. V prvom rade ide o zvýšenie angažovanosti. Spotrebitelia podporujú značky, ktoré ich aktívne zapájajú do diania tým, že ich zaraďujú do svojich obchodných a marketingových stratégií. Maloobchodníci a značky, ktorým sa v súčasnom retailovom odvetví naďalej darí, to urobia vytvorením fascinujúcich zážitkov.

Kam smerujeme? Privítajte retailtainment

Dnes je vernosť nadovšetko. Pandémia a následná inflácia prinútila spotrebiteľov rozvážnejšie utrácať. Rozmýšľajú, ako a kam investovať svoje ťažko zarobené peniaze. Zameranie sa na zážitkový maloobchod teda znamená viac než len prilákanie nových spotrebiteľov; pomáha udržať si existujúcich zákazníkov, čo je mimochodom 5-krát lacnejšie ako získať nových.

Pozrime sa napríklad na technológiu, ktorá spája so zážitkovým maloobchodom. Rozšírená realita (augmented reality, AR) je už roky na vzostupe, pričom do popredia sa dostala spolu s virtuálnou realitou. Maloobchodníci AR rýchlo adaptovali najmä preto, že pandémia a séria lockdownov urýchlila prechod na e-commerce. Spotrebitelia považujú AR za jednu z najlepších technológií, ktorá sa im snaží pomôcť v každodennom živote. Rozšírená realita dokázala, že ponúka spotrebiteľom pridanú hodnotu.

Spotrebitelia sú najdôležitejšou súčasťou každej maloobchodnej marketingovej stratégie. Poskytovanie toho najlepšieho zážitku pre zákazníkov je základným faktor, vďaka ktorému obchodníci dosahujú zisk. Ak nás pandémia naučila jednu vec, je to fakt, že zmena nie je vždy „nutné zlo“. Premýšľanie o presune zážitkového maloobchodu do online priestoru pomôže maloobchodníkom lepšie škálovať skúsenosti a osloviť väčšie publikum. Obchodníci by mali prijať zmeny v odvetví a transformovať svoje stratégie.

Autor: Udayan Bose, NetElixir

Zdroj: https://retailtouchpoints.com/topics/customer-experience/the-future-of-experiential-retail