Nechajte nám na seba kontakt, čoskoro sa Vám ozveme s ponukou

alebo
Pomáha Vám
7. 12. 2017

CBRE

Priemyselní investori začínajú na Slovensku narážať

Aj napriek tomu, že sa Slovensku doposiaľ úspešne darilo získavať nové priemyselné investície, už v neďalekej budúcnosti môže mať naša krajina problém s ich umiestnením. Dôvodmi sú nedostatok pracovnej sily, nerozvinutá cestná infraštruktúra, či nepripravenosť pozemkov.

Záujem investorov do priemyselných nehnuteľností sa postupne posúva od Nitry smerom na severovýchod. Dôvodom je presýtenosť lokalít v okolí Bratislavy, aj v blízkom okolí celej D1 až po Žilinu. Jedným z rozhodujúcich faktorov je totiž dopravná dostupnosť.

„Už dnes evidujeme záujem o nové investície najmä v oblasti Banskej Bystrice, Zvolena či Ružomberka. Je to opäť dané dopravnou dostupnosťou po rýchlostnej ceste R1. V týchto lokalitách však narážame na problém s nepripravenosťou pozemkov, ktoré by boli vhodné na výstavbu priemyselných parkov,“ hovorí riaditeľ oddelenia prenájmu priemyselných nehnuteľností v CBRE Martin Varačka.

Dôvodom sú časté legislatívne prieťahy, vyplývajúce z platnej stavebnej legislatívy, ako aj slabšia komunikácia samospráv. Práve tu vidí realitno-konzultačná spoločnosť CBRE možnosti na zlepšenie situácie v budúcnosti.

Ďalším problémom je chýbajúca dopravná infraštruktúra. Aj napriek tomu, že v SR máme stále v porovnaní s okolitými štátmi V4 a Rumunskom najvyššiu mieru nezamestnanosti, problémom pri umiestňovaní investícií v okresoch s vysokým počtom nezamestnaných ľudí je chýbajúce kvalitné napojenie na dopravnú sieť. „Investori jednoducho nie sú ochotní postaviť svoju priemyselnú nehnuteľnosť v lokalite, kde nie je diaľnica alebo rýchlostná komunikácia,“ upozorňuje M. Varačka.

V plne obsadených a dostupných lokalitách naopak chýba kvalifikovaná pracovná sila. Napríklad v Nitre a okolí CBRE registruje množstvo fungujúcich i nových industriálnych prevádzok, ktoré požadujú stále nových a nových zamestnancov, pričom nezamestnanosť v tomto regióne je aj vzhľadom na vysokú konkurenciu veľmi nízka. „Rozhodnutie o umiestnení niektorých nových investícií v okolí Nitry bolo na hrane a nové podniky budú mať veľké problémy s hľadaním zamestnancov. Na túto situáciu budú musieť reagovať vytvorením ďalších podporných služieb či ubytovacích kapacít,“ myslí si M. Varačka.

V prípade, ak Slovensko nedokáže v blízkej budúcnosti správne zareagovať na požiadavky investorov, je možné, že o niektoré investície príde. „Aby sme sa tomu vyhli, bolo by vhodné urýchlene novelizovať stavebný zákon a zvýšiť podporu na výstavbu infraštruktúry a na mobilitu pracovnej sily. Výstavbe nových priemyselných parkov by výrazne pomohla aj väčšia otvorenosť samospráv. Inak sa môže stať, že developeri radšej umiestnia svoje investície v Maďarsku alebo v Poľsku,“ uzatvára Martin Varačka.

Link na článok:

https://ekonomika.sme.sk/c/20713326/investori-na-slovensku-zacinaju-narazat-na-problemy.html