Prehľad na mieru

Náš profesionál Vás bude kontaktovať a ponúkne Vám priestory na mieru vyhovujúce Vašim potrebám.

Pomáha Vám
7. 12. 2017

CBRE

Priemyselní investori začínajú na Slovensku narážať

Aj napriek tomu, že sa Slovensku doposiaľ úspešne darilo získavať nové priemyselné investície, už v neďalekej budúcnosti môže mať naša krajina problém s ich umiestnením. Dôvodmi sú nedostatok pracovnej sily, nerozvinutá cestná infraštruktúra, či nepripravenosť pozemkov.

Záujem investorov do priemyselných nehnuteľností sa postupne posúva od Nitry smerom na severovýchod. Dôvodom je presýtenosť lokalít v okolí Bratislavy, aj v blízkom okolí celej D1 až po Žilinu. Jedným z rozhodujúcich faktorov je totiž dopravná dostupnosť.

„Už dnes evidujeme záujem o nové investície najmä v oblasti Banskej Bystrice, Zvolena či Ružomberka. Je to opäť dané dopravnou dostupnosťou po rýchlostnej ceste R1. V týchto lokalitách však narážame na problém s nepripravenosťou pozemkov, ktoré by boli vhodné na výstavbu priemyselných parkov,“ hovorí riaditeľ oddelenia prenájmu priemyselných nehnuteľností v CBRE Martin Varačka.

Dôvodom sú časté legislatívne prieťahy, vyplývajúce z platnej stavebnej legislatívy, ako aj slabšia komunikácia samospráv. Práve tu vidí realitno-konzultačná spoločnosť CBRE možnosti na zlepšenie situácie v budúcnosti.

Ďalším problémom je chýbajúca dopravná infraštruktúra. Aj napriek tomu, že v SR máme stále v porovnaní s okolitými štátmi V4 a Rumunskom najvyššiu mieru nezamestnanosti, problémom pri umiestňovaní investícií v okresoch s vysokým počtom nezamestnaných ľudí je chýbajúce kvalitné napojenie na dopravnú sieť. „Investori jednoducho nie sú ochotní postaviť svoju priemyselnú nehnuteľnosť v lokalite, kde nie je diaľnica alebo rýchlostná komunikácia,“ upozorňuje M. Varačka.

V plne obsadených a dostupných lokalitách naopak chýba kvalifikovaná pracovná sila. Napríklad v Nitre a okolí CBRE registruje množstvo fungujúcich i nových industriálnych prevádzok, ktoré požadujú stále nových a nových zamestnancov, pričom nezamestnanosť v tomto regióne je aj vzhľadom na vysokú konkurenciu veľmi nízka. „Rozhodnutie o umiestnení niektorých nových investícií v okolí Nitry bolo na hrane a nové podniky budú mať veľké problémy s hľadaním zamestnancov. Na túto situáciu budú musieť reagovať vytvorením ďalších podporných služieb či ubytovacích kapacít,“ myslí si M. Varačka.

V prípade, ak Slovensko nedokáže v blízkej budúcnosti správne zareagovať na požiadavky investorov, je možné, že o niektoré investície príde. „Aby sme sa tomu vyhli, bolo by vhodné urýchlene novelizovať stavebný zákon a zvýšiť podporu na výstavbu infraštruktúry a na mobilitu pracovnej sily. Výstavbe nových priemyselných parkov by výrazne pomohla aj väčšia otvorenosť samospráv. Inak sa môže stať, že developeri radšej umiestnia svoje investície v Maďarsku alebo v Poľsku,“ uzatvára Martin Varačka.

Link na článok:

https://ekonomika.sme.sk/c/20713326/investori-na-slovensku-zacinaju-narazat-na-problemy.html