Nechajte nám na seba kontakt, čoskoro sa Vám ozveme s ponukou

alebo
Pomáha Vám
20. 4. 2017

Marek Legéň, TREND

Nové haly a sklady rastú ako z vody

Blížiaci sa nábeh štvrtej slovenskej automobilky a expandujúci segment internetového obchodu „podkurujú“ na trhu priemyselných a logistických nehnuteľností. Podľa realitnej poradenskej spoločnosti JLL Slovensko sa tento segment vyznačuje silným dopytom, nízkou mierou neobsadenosti blízko štyroch percent a zdravým zásobníkom projektov vo výstavbe. Pozíciu najatraktívnejšej lokality pre developerov si udržiava mikroregión pozdĺž diaľnic D1 a D2. Vďaka dodávateľom vyrastajúceho závodu Jaguar Land Rover (JLR) sa záujem klientov v nadchádzajúcom období viac sústredí na inú časť západného Slovenska, najmä na okolie Nitry a Voderád. Živá aktivita pretrváva Ako uvádza JLL Slovensko, v minulom roku sa prenajalo rekordných 470-tisíc štvorcových metrov priemyselných a logistických nehnuteľností, čo predstavuje najväčší objem v novodobej histórii samostatnej republiky. Medziročný prírastok sa pritom vyšplhal na päťdesiatsedem percent. „Tento rok takéto rekordné čísla neočakávame,“ hovorí vedúci oddelenia priemyselných a logistických nehnuteľností JLL Slovensko Samuel Šporka.

        

Vývoj trhu je podľa Martina Hudáka, vedúceho priemyselného tímu poradenskej spoločnosti Cushman & Wakefield na Slovensku, podporovaný stabilnou ekonomikou i stabilitou Slovenska ako takého. „Ak sa nestane nič nepredvídané, rast by mal prekročiť minuloročné ukazovatele,“ prognózuje výhľad svojho trhového segmentu.

             I realitná poradenská spoločnosť CBRE Slovensko v tomto roku očakáva pokračovanie pozitívneho vývoja celého odvetvia. Dopyt bude ťahať aj naďalej automobilový priemysel, a to najmä výstavba nových výrobných a logistických areálov dodávateľov JLR. Významný stimul by mala trhu dodať expanzia e-commerce segmentu.

             „Pokračuje živá developerská aktivita, vývoj prenájmov zatiaľ kopíruje trend minulého roka,“ poznamenáva Martin Varačka, ktorý má v CBRE Slovensko na starosti poradenské a transakčné služby v oblasti logistiky a priemyslu. Transakcie v prvom kvartáli podľa neho presiahnu stotisíc štvorcových metrov. Miera neobsadenosti okolo štyroch percent sa pravdepodobne významne nezmení, a to najmä s výhľadom na ďalšie nákupy pozemkov developerov. Smer Nitra Poradenské spoločnosti sa zhodujú, že najviac príťažlivou oblasťou pre developerov zostane západný cíp Slovenska. S. Šporka pripomína, že západ krajiny vlani bez pochýb potvrdil pozíciu logistického, výrobného, distribučného a inovačného centra paneurópskeho významu, predovšetkým pokiaľ ide o automobilový priemysel a elektroniku. Najväčší záujem klientov z hľadiska lokalít bude v nasledujúcom období sústredený najmä na okolie Nitry a Voderád, čo súvisí s nástupom dodávateľského reťazca pre automobilku JLR. Developer Prologis napríklad naplánoval v jej tesnej blízkosti výstavbu troch hál s celkovou plochou 95-tisíc štvorcových metrov. M. Hudák zdôrazňuje, že Prologis Park Nitra je v súčasnosti najväčším novým projektom na trhu.

             S novou výstavbou sa počíta aj v okolí Bratislavy. Súčasné kapacity by sa mali rozrásť o tri nové priemyselné parky. Mierne oživenie nájomných aktivít sa očakáva aj na strednom Slovensku, kde by mohli vyrásť viaceré priemyselné jednotky. „Východné Slovensko, kde sa nachádza zväčša ľahký priemysel, zostane mimo hlavného záujmu dôležitých hráčov na trhu,“ nazdáva sa M. Varačka. V regiónoch sa najnovšie etabluje český fond Arete Invest, ktorý nedávno kúpil haly v Žiline a Novom Meste nad Váhom. Za nehnuteľnosti v susedstve automobilky Kia, ktoré sú prenajaté dodávateľovi Grupo Antolin, zaplatil belgickej skupine ILD 4,7 milióna eur. Nadobudnutie priemyselného a logistického areálu Prologis Park Nové Mesto s nájomcami C&A, Raben Logistics a Vetropak Nemšová patrí podľa Arete k najväčším tohtoročným transakciám na realitnom trhu s dvojcifernou cenovkou v miliónoch eur. V najbližších mesiacoch plánuje český fond preinvestovať na slovenskom a českom trhu asi 60 miliónov eur.

Gigant z e-commerce Nový impulz v tomto roku dodalo trhu ohlásenie investície najväčšieho svetového internetového obchodníka Amazon, ktorý plánuje v Seredi otvoriť logistické centrum. Nepôjde o halu, z ktorej sa vychystávajú nové objednávky tovaru, ale centrum na vybavovanie nedoručených a vrátených zásielok od európskych zákazníkov. Prevádzku v ňom plánuje Amazon spustiť v druhej polovici roka a zamestnať tisícku ľudí. Otázne je, odkiaľ bude čerpať pracovné sily, pretože Sereď a širšie okolie patrí k regiónom s najnižšou nezamestnanosťou na Slovensku.

             Sklad Amazonu vyrastie na ploche viac ako 60-tisíc štvorcových metrov a bude jedným z najväčších v krajine. „Nepochybne je to zaujímavý projekt, veľkosťou aj svojím prínosom pre trh. Nikdy predtým nebol na Slovensku uskutočnený projekt tejto veľkos ti pre e-commerce spoločnosť,“ konštatuje M. Hudák.

             Vstup Amazonu na logistický trh, ako podčiarkuje M. Varačka, naznačuje rozvoj e-commerce na Slovensku. Expanziu tohto segmentu potvrdilo aj rozšírenie priestorov distribučného centra e-shopu Alza v Senci. S. Šporka predpokladá, že príchod internetového giganta môže znamenať v krátkom čase aj ďalšiu expanziu, či už pre ostatné krajiny regiónu alebo aj rozšírenie na ďalšie trhy v rámci strednej a východnej Európy. Amazon si bude centrum v Seredi prenajímať od celoeurópskeho špecialistu v oblasti logistiky Mountpark Logistics EU. V lokalite bude susediť napríklad s najväčším slovenským logistickým centrom nemeckého maloobchodníka Lidl.

Slovensko napreduje Región strednej a východnej Európy zahŕňajúci Česko, Maďarsko, Poľsko, Rumunsko a Slovensko zaznamenal vlani rekordnú prenajatú plochu priemyselných nehnuteľností. Podľa prieskumu spoločnosti Cushman & Wakefield sa súhrnné číslo vydriapalo na 5,7 milióna štvorcových metrov, čo predstavuje štvrtinový nárast za obdobie ostatných dvoch rokov.

             Až tri štvrtiny z tohto objemu pripadli na Poľsko a Česko, pričom najväčšia krajina regiónu prekonala rekord s tromi miliónmi štvorcov prenajatej plochy. U západných susedov to bolo o polovicu menej. Po troch rokoch znižovania vlani mierne vzrástla miera neobsadenosti v regióne, a to z 5,7 na 6,1 percenta. Na Slovensku v poslednom kvartáli minulého roka dosahovala 3,74 percenta. M. Varačka odhaduje, že aj po zvyšok roka sa bude pohybovať na úrovni blízkej štyrom percentám.

             Význam Slovenska na trhu priemyselných a logistických nehnuteľností v rámci regiónu rok od roku narastá, hoci v porovnaní s väčšími ekonomikami, ako je Poľsko alebo Česko, má čo doháňať. „Je to aj vďaka prístupu developerov a majiteľov pozemkov, ktorí sa rozhodli nečakať na klienta, ale pripraviť zónu na svoje náklady, čo následne významne skráti čas na realizáciu zámeru investora,“ hodnotí S. Šporka.

(20.4.2017,  zdroj: TREND,  str. 48,  Trend plus - Logistika a Transport - Logistické nehnuteľnosti, autor: Marek Legéň)      

Link na článok: https://www.etrend.sk/trend-archiv/rok-2017/cislo-16/nove-haly-a-sklady-rastu-ako-z-vody.html