Nechajte nám na seba kontakt, čoskoro sa Vám ozveme s ponukou

alebo
Pomáha Vám
21. 9. 2017

Nové logistické areály sa v okamihu zaplnili

Aktivita developerov v oblasti logistiky možno už nie je na prvý pohľad až taká viditeľná, ale neutícha. Stavia sa ďalej, aj za existujúcimi halami či mimo hlavného mesta. Po prvom kvartáli tohto roka prekonala celková rozloha priemyselných nehnuteľností na prenájom hranicu dva milióny štvorcových metrov. A po prvom polroku 2017 sa podľa informácií realitnej a poradenskej spoločnosti CBRE už posunula nad 2,1 milióna m2.

Najväčším dokončeným objektom je gigantický sklad maloobchodného reťazca Tesco v Prologis Parku Galanta-Gáň. Nová, tretia budova má podľa prevádzkovateľa rozlohu 55-tisíc m2 a celý distribučný park až 146,5 tisíca m2. Umožní efektívnu distribúciu trvanlivých potravín, kozmetiky, bielej a čiernej techniky a oblečenia do obchodov Tesca na Slovensku, v Poľsku, Maďarsku a Českej republike. F&F oblečenie bude distribuované aj franchisovým partnerom do Spojených štátov, Nemecka či Saudskej Arábie. Reťazce zabrali už vlani, keď vo februári otvoril nový sklad nemecký Lidl v priemyselnej zóne Sereď – Juh. Jeho areál má 128-tisíc štvorcových metrov a zastavaná plocha z neho predstavuje 40 percent. Vybudoval ho Strabag, stavba získala najvyšší medzinárodný ekologický certifikát BREEAM a prispel k nemu aj kotvený strešný hydroizolačný systém švajčiarskej spoločnosti Sika.

Priemyselné budovy a sklady vlani podržali aj stavebnú produkciu. Zrealizované práce mali hodnotu bezmála 800 miliónov eur, kým predvlani ju nepatrne prekročili. Znamená to, že z produkcie realizovanej podľa dodávateľských zmlúv na budovách v hodnote prevyšujúcej 1,9 miliardy eur pripadlo na výrobné a logistické objekty viac ako 54 percent. Polovičný podiel prekročil tento druh stavieb už predvlani, pri trocha nižšom základe, pričom práce pre investorov z priemyslu a logistiky presiahli 802 miliónov eur.

Stratégia: byť pripravený

Voľné priestory pridané developermi ako špekulatívne pre nájomcov, ktorí neboli vopred známi, sa rýchlo prenajali. Miera neobsadenosti, ktorá na konci prvého kvartálu poskočila na 4,33 percenta, sa na konci druhého štvrťroka dostala na historické minimum 2,25 percenta. Vyššia zostala mimo Bratislavy, nižšia v okolí hlavného mesta, kde sú koncentrované tri štvrtiny celkovej prenajímateľnej plochy. Podnikanie na tomto trhu aktivuje aj priemerná výnosnosť, hoci klesá, je ešte stále vyššia ako napríklad v susednej Českej republike. Nájomné sa v rámci Slovenska hýbe od 3,40 po 4,20 eura za štvorcový meter. Výhodu u investora má developer s pozemkom a stavebným povolením.

Šesť nových rozostavaných hál

Celkovú prenajímateľnú plochu na Slovensku čoskoro podvihne o ďalších 120-tisíc m2. Sú pre vopred známych nájomcov a najväčšiu s rozlohou 65-tisíc m2 dokončuje Goldbeck pre internetový obchod Amazon. Tento jeho prvý objekt na Slovensku rastie na dohľad od skladu Lidla pri Seredi v areáli, ktorý rozvíja luxemburský developer Mountpark Logistic. V prvej fáze plánoval ešte jednu stavbu s plochou 60-tisíc m2 a ďalších 88-tisíc m2 majú poskytnúť dve budovy v rámci druhej fázy, takže indikatívna rozloha objektov, ktoré pripravuje na prenájom, je 213-tisíc štvorcov.

 Okrem tohto Mountpark pripravuje aj územie v Bernolákove s rozlohou tristotisíc štvorcových metrov. Hodlá tu postaviť dve haly pre logistiku a skladovanie tovaru okrem nebezpečných látok a výrobkov s krátkou dobou spotreby so súvisiacou dopravnou a technickou infraštruktúrou. V súčasnosti prebieha posudzovanie vplyvov projektu na životné prostredie. Pre dva varianty výstavby druhej haly (DC2), v jednej alebo v dvoch fázach. Podľa dostupných podkladov má väčšia zabrať vyše 86-tisíc m2 a menšia z hál viac ako 33-tisíc m2. Dopravné napojenie na diaľnicu D1 však počíta s križovatkou v zóne Triblavina, ktorej výstavba je v súčasnosti pozastavená.

Areály s prenajímateľnou plochou 250-tisíc m2 tu má v pláne aj belgický investor VGP. Ďalších 105-tisíc m2 bude na prenájom vo VGP Parku Malacky, ktorý sa rozprestiera na pozemku dvakrát väčšom. Pre logistiku, ľahký priemysel či obchodné činnosti.

Neustále rastie Prologis, ktorý si líderstvo na trhu drží s prenajímanou plochou vyše 585-tisíc m2, pričom dvojka na trhu P3 nemá v porovnaní s ním ani polovicu. Popri sklade pre Tesco v Galante dokončuje ďalší v Senci s prenajímateľnou plochou 16,2 tisíca m2 pre second hand Textile House. Túto oblasť komunikuje ako Prologis Park Bratislava, v ktorom ďalších 21,7 tisíca m2 rozvíja špekulatívne a veľkú časť dá k dispozícii od októbra 2017. Núka tu na kľúč ešte ďalšie tri haly s plochou vyše 50-tisíc m2. Vo svojom najväčšom parku totiž kúpil vlani 226-tisíc m2 a zabezpečil si tak priestor na jeho ďalší rast. Veľký park s tromi halami zaberajúcimi 95-tisíc m2 pripravuje blízko závodu Jaguar Land Rover.

Biznis nenosí len automotive

K rozšíreniu logistického centra na základe požiadavky konkrétneho zákazníka pristúpil aj Dachser Slovakia. Popredný európsky poskytovateľ logistických služieb rozširuje areál v Lozorne, ktorý má využiteľnú plochu 64-tisíc m2. Popri prekládkovej tu vyrastie nová skladová hala na ploche 6 800 m2. V prevádzke bude od februára 2018 a prinesie približne 30 pracovných miest. Dachser hľadá efektívne modely pre mestskú logistiku, ktorú brzdia zápchy i prísne emisné limity. Testuje využívanie elektromobilov v zásobovaní historických centier i doručovanie pomocou nákladných elektrobicyklov. Vďaka expanzii Kuehne + Nagel, jednej z najväčších logistických spoločností na svete, takisto pôvodom z Nemecka, podrástol aj Goodman v Senci. Firme tu prenajal špekulatívne priestory v hale s rozlohou bezmála 13-tisíc m2 a podľa potrieb ich upravil. Do Senca pritiahol aj spoločnosť Hopi, stredo—európskeho lídra v poskytovaní logistických služieb, s ktorou uzavrel zmluvu na prenájom vyše 14-tisíc m2. A do tretice pridal ešte zmluvu o prenájme 12,5 tisíca m2 pre Quehenberger Logistics SVK, ktorá sa špecializuje na distribučné siete a zmluvnú logistiku a expanduje.

PointPark Properties po zavedení korporátneho označenia P3 si pozíciu po expanzii vo svojich dvoch parkoch zlepšil a stal sa trhovou dvojkou na Slovensku podľa podielu na celkovej ploche priemyselných nehnuteľností na prenájom. Zavŕšil tretiu etapu expanzie P3 Bratislava výstavbou vyše 62-tisíc m2 nových priestorov, z ktorých takmer všetky majú nájomcov.

K spoločnostiam zo sektora automotive, ako sú Faurecia, HBPO či Panasonic, pribudla PTG Slovakia. Zamestná 110 ľudí a na kolesách, ktoré bude kompletizovať a sekvenčne dodávať do Volkswagenu, budú jazdiť vozidlá radu SUV ako VW Touareg, Audi Q7 a Q8 či Porsche Cayenne. Celá budova v Lozorne pozostáva z takmer 16 a pol tisíca štvorcov skladových, výrobných a kancelárskych priestorov a má niekoľko špecifikácií, ktoré v P3 zažili premiéru. Patrí k nim aj špeciálny čisto prejazdný tunel určený na bočné vykladanie a nakladanie, ktorý zrýchli proces manipulácie s nákladom. Bude uzatvorený, keďže firma operuje s hotovými súpravami výrobkov a potrebuje udržiavať stálu teplotu a čistotu. P3 v polovici minulého roka odovzdala halu pre PSA Peugeot Citröen aj v Nemecku a nedávno prenajala ďalších 12-tisíc m2 pre spoločnosť Emil Frey, ktorá na Slovensku zastrešuje importérske aktivity značiek Peugeot či Citröen. Vo švajčiarskom Zürichu ju založil bývalý úspešný motocyklový pretekár a v parku pri Lozorne bude skladovať náhradné dielce a jednotky distribuované do zmluvných servisov v rámci EÚ.

Developer dokončuje aj logistické centrum P3 Žilina, ktoré sa rozrástlo o 12,5 tisíca m2. V druhej budove s rozlohou 8,4 tisíca m2 rozširuje priestory pre existujúcich klientov a voľné kapacity s veľkosťou 4,1 tisíca m2 stavia ako shell&core development. Znamená to, že tretia budova má len opláštenie, strechu, fasádu a budúcemu nájomcovi sa vie veľmi flexibilne prispôsobiť. Obe chcel dokončiť v lete tohto roka. Novým vlastníkom P3 Logistic Parks sa po schválení transakcie regulačným orgánmi stal singapurský štátny investičný fond GIC.

Holandský investor CTP posilnil na Slovensku tím i priemyselné parky. V Trnave má aktuálne deväť nájomcov ako Faurecia Slovakia, TI Automotive Slovakia, Gefco či Plastic Omnium Inergy, ktorí si prenajímajú 55-tisíc m2 v šiestich objektoch. Celý priemyselný park zamestnáva približne dva a pol tisíca ľudí. V bratislavskej Devínskej Novej Vsi na mieste bývalej tehelne postavil a prevádzkuje výrobnú halu pre spoločnosť Adler Pelzer Group, ktorá je just-in-time dodávateľom Volkswagenu. V novej hale na ploche takmer 12-tisíc m2 bude viac ako 340 ľudí vyrábať dielce pre luxusný segment automobilov koncernu Volkswagen. Vyše 10-tisíc m2 tu developer vyčlenil podľa požiadaviek aj pre Gruppo Antolin, producenta komponentov pre automotive, ako sú stropy do automobilov či čalúnenie automobilových striech.

Využívajú príležitosť

Grupo Antolin ako významný subdodávateľ automobilky Kia má štvorročnú nájomnú zmluvu na plochu päťtisíc štvorcových metrov v priemyselnom areáli tesne pri automobilke Kia v Žiline, ktorý nedávno kúpil za 4,7 milióna eur český fond Arete Invest. A neváhal, uzavrel dohodu aj o kúpe priemyselného a logistického areálu Prologis pri Novom Meste nad Váhom. Suma transakcie nebola zverejnená, ale nemala presiahnuť hranicu 50 miliónov eur. Dve haly s plochou bezmála 40-tisíc m2 sú v súčasnosti kompletne prenajaté spoločnostiam C&A, Raben Logistics a Vetropach Nemšová. Nový investor chce na jeho rozširovanie využiť priľahlé pozemky s rozlohou zhruba 160-tisíc m2, ktoré boli takisto súčasťou akvizície.

Česká CPI Property Group predala priemyselný park v Lozorne, ktorý sa rozprestiera na ploche 250-tisíc m2, pričom prenajímateľná plocha predstavuje z neho približne polovicu. Vybudovaný bol v rokoch 2001 až 2005 ako súčasť expanzie Volkswagenu a slúži najmä dodávateľom automobilky. Finančný objem transakcie ani nového majiteľa predávajúci nezverejnil.

Belgický Accentis vlani v Trnave svoj najmenší pozemok predal lokálnej spoločnosti RevolTT kvôli malej rozlohe a veľkej vzdialenosti od centrály v Námestove. Vyšší dopyt pobáda k rastu aj v iných segmentoch stavebného trhu. Pôvodom český veľkoobchod v oblasti kúrenia, plynu, vody, inžinierskych sietí a sanity Ptáček chce v Bernolákove na pozemku firmy Herz s rozlohou 35-tisíc m2 postaviť po etapách veľkosklad, inštalatérske centrum, predajno-skladovú jednotku, kúpeľňové štúdio a administratívnu budovu s celkovou podlahovou plochou 28-tisíc štvorcových metrov. V areáli bývalých Slovenských energetických strojární v Želiezovciach hodlá nový majiteľ, skupina Yssel, vyrábať produkty z betonárskej ocele a betónové prefabrikáty.

(Zdroj: TREND, Extra Reality)

Link na článok: https://www.etrend.sk/trend-archiv/rok-2017/cislo-38/nove-logisticke-arealy-sa-v-okamihu-zaplnili.html