Nechajte nám na seba kontakt, čoskoro sa Vám ozveme s ponukou

alebo
Pomáha Vám
10. 6. 2020

Spoločnosti CBRE a TPA vydali výročnú správu o investíciách do nehnuteľností na rok 2020

Oblasť nehnuteľností je pre investorov častokrát tou najlepšou investíciou do budúcna. Dopyt po real estate segmente sa aj preto v posledných rokoch neustále zvyšuje. S akými investičnými príležitosťami, daňovými stimulmi či prevádzkovými nákladmi môžeme tento rok rátať na Slovensku, ale aj v ostatných krajinách strednej a východnej Európy? Ovplyvnilo šírenie koronavírusu chuť investovať do tejto oblasti? Odpovede na tieto otázky sme hľadali s odborníkmi.  

To, že záujem investorov o túto oblasť je dlhodobo vysoký asi nikoho neprekvapí. Aká je však realita dnešných dní a aké aspekty treba brať do úvahy práve v oblasti investícií do nehnuteľností? Aké daňové stimuly budú krajiny poskytovať? Zmenia sa prevádzkové náklady, ale aj výnosy v tejto oblasti?

Daňová poradenská a audítorská spoločnosť TPA a realitno-poradenská spoločnosť CBRE spoločne ponúkajú odpovede na všetky tieto otázky. Vo výročnej správe s názvom „Real Estate Investment 2020“ ponúkajú už po tretíkrát prehľad a hodnotenie trhov s nehnuteľnosťami v rámci všetkých krajín strednej a východnej Európy. Jej cieľom je poskytnúť inštitucionálnym investorom stručný a praktický prehľad, ktorý im podá pomocnú ruku pri ich investičných rozhodnutiach. Spomínaná správa môže, okrem toho, slúžiť aj ako zdroj užitočných informácií pri rokovaniach v rámci krajín, ktoré doteraz neboli súčasťou ich investičnej stratégie. Ukazuje sa napríklad to, že niektoré krajiny ešte stále ponúkajú v oblasti investícií do nehnuteľností nielen zaujímavé výnosy, ale aj príležitosti.

Investori, ktorí plánujú  vstup na nový trh tak stoja pred základnými rozhodnutiami. Aká je ale situácia práve na Slovensku? “Slovenský realitný trh je v porovnaní s okolitými krajinami strednej a východnej Európy skôr menší, avšak ponúka o to vyšší výnos, cca. o 1 – 1,5 % (v porovnaní s Poľskom a Českom). Slovenský trh investičných nehnuteľností sa kvalitou svojich ponúkaných produktov i transparentnosťou predajného procesu dostáva na úroveň vyspelých európskych krajín. Takisto zvládnutie nedávnej situácie spojenej so šírením koronavírusu radí Slovenskú republiku k najúspešnejším krajinám v Európe i vo svete, čo môže len posilniť dôveryhodnosť krajiny v očiach investorov,” hovorí Anthony Selman, riaditeľ oddelení Investment Properties pre krajiny CEE v rámci spoločnosti CBRE.

Výročná správa poskytuje kľúčové informácie z oblasti nehnuteľností v rámci 13 krajín. Odhaľuje dôležité ekonomické aj demografické údaje, ale aj informácie o súčasnom zdaňovaní nehnuteľností na Slovensku. Okrem toho však ponúka aj pohľad na trh v Rakúsku, Česku, Maďarsku, Poľsku, Nemecku, Rumunsku, Srbsku, Albánsku, Bulharsku, Čiernej Hore či Slovinsku.

Zistenia opísané v reporte zobrazujú, okrem iného, aj dopad koronavírusu na daňový systém. Vo väčšine prípadov ide o dočasné opatrenia, ktoré sa neustále aktualizujú a nájdete ich na internetovej stránke www.tpa-group.sk.

Celú brožúru o investičných možnostiach v oblasti nehnuteľností na rok 2020 si môžete stiahnuť tu.