Nechajte nám na seba kontakt, čoskoro sa Vám ozveme s ponukou

alebo
Pomáha Vám
27. 7. 2020

Priemyselné a rezidenčné nehnuteľnosti predstavujú pre investorov aktuálne najstabilnejší zdroj príjmu

Celkový objem investícií do nehnuteľností v Európe dosiahol v 2. kvartáli tohto roku 43 miliárd eur. Podľa najnovších údajov svetovej realitno-poradenskej spoločnosti CBRE ide o 39-percentný pokles v porovnaní s tým istým obdobím v minulom roku. Výška investícií za celý prvý polrok 2020 sa však aj napriek tomu udržala takmer na rovnakej úrovni ako minulý rok.

Pravdou je, že objem investícií v 2. kvartáli tohto roku, z dôvodu situácie spojenej so šírením koronavírusu, výrazne poklesol. Celkový objem investícií sa však v 1. kvartáli 2020 vyšplhal vďaka viacerým veľkým transakciám v Nemecku, Veľkej Británii či Škandinávii na historické maximum. Spolu bolo do nehnuteľností na európskom trhu za prvý polrok investovaných až 129 miliárd eur, čo predstavuje oproti prvému polroku 2019 nárast o 2 %, a to konkrétne zo 127 miliárd eur. V kontinentálnej Európe (okrem Veľkej Británie a Írska) sa objem investícií v prvom polroku tohto roka zvýšil oproti rovnakému obdobiu z roku 2019 až o 6 %. V porovnaní s 2. kvartálom minulého roka však aktuálne hovoríme až o 34-percentnom poklese výšky investícií.

Aj keď bol v rámci celej Európy zaznamenaný celkový pokles objemu investícií za 2. kvartál 2020 až o 39 %, niektoré regióny boli na tom o čosi lepšie. Miernejší pokles zaznamenalo napríklad Nemecko (20 %), Rakúsko (17 %), Holandsko (23 %) či región strednej a východnej Európy (23 %).

V dôsledku situácie spojenej so šírením koronavírusu v celej Európe bol najväčší pokles v rámci transakčnej aktivity na trhu s nehnuteľnosťami zaznamenaný v máji, a to hlavne z dôvodu viacerých vládnych opatrení. K miernemu nárastu došlo opäť v júni, kedy sa začali obmedzenia postupne uvoľňovať. Spoločnosť CBRE preto očakáva, že objem investícií bude aj naďalej stúpať súmerne s postupným oživovaním európskej ekonomiky.

Keďže investori vyhľadávali v tomto období ekonomickej neistoty čo najstabilnejší zdroj príjmov, najlepšie na tom boli v rámci jednotlivých sektorov práve logistické a rezidenčné nehnuteľnosti. Najžiadanejšou triedou aktív však ostal aj naďalej trh s kancelárskymi nehnuteľnosťami. Medziročne sa objem investícií v oblasti rezidenčných nehnuteľností vyšplhal do výšky 33 miliárd eur, čo je v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka nárast o 37 %. V oblasti priemyselných nehnuteľností dosiahol objem investícií za prvý polrok tohto roku 15 miliárd eur, čo predstavuje nárast o 5 %. V sektore kancelárskych nehnuteľností bol od začiatku roka zaznamenaný objem transakcií vo výške 41 miliárd eur, pričom v tomto prípade sa jedná o medziročný pokles o 16 %. 
V 2. kvartáli tohto roku bol na tom horšie sektor maloobchodu, v ktorom výška investícií klesla až o 25 %. Faktom však je, že objem investícií sa v prvom polroku 2020 celkovo zvýšil o 16 %, keďže v 1. kvartáli tohto roka bola výkonnosť maloobchodu na vysokej úrovni kvôli veľkému počtu portfóliových transakcií. V prvej polovici roku 2019 boli totiž v retail sektore zaznamenané menšie objemy investícií ako obvykle.

„Aj napriek tomu, že veľké množstvo krajín v Európe zaviedlo opatrenia proti šíreniu koronavírusu už v čase od začiatku až do polovice marca, skutočný dopad tejto situácie na trh s nehnuteľnosťami sa vtedy ešte neodzrkadlil. Práve naopak, svedkami najväčšieho poklesu v rámci investičnej aktivity sme boli až v máji. Na druhej strane, opätovný nárast objemu investícií, ktorý sme zaznamenali v júni vďaka zmierňovaniu opatrení nasvedčuje tomu, že ekonomika sa opäť začína oživovať. Aktuálne je tu veľké množstvo kapitálu, ktorý čaká na svoje využitie. Obmedzenia sa totiž aj naďalej uvoľňujú a pri  cenotvorbe v oblasti aktív sme mohli vidieť len veľmi malé zmeny, najmä v ekonomicky silných svetových metropolách“ vysvetľuje Chris Brett, riaditeľ oddelenia pre kapitálové trhy EMEA regiónu v spoločnosti CBRE.