Nechajte nám na seba kontakt, čoskoro sa Vám ozveme s ponukou

alebo
Pomáha Vám
2. 2. 2021

Aj napriek pandémii na tom boli objemy investícií do nehnuteľností v Európe lepšie, ako sme očakávali

• Celkový objem investícií v Európe počas roku 2020 klesol oproti roku 2019 o 17 %.
• Najlikvidnejším európskym investičným trhom bolo v minulom roku Nemecko.
• V medziročnom porovnaní priťahovali najviac kapitálu práve oblasti ako zdravotníctvo, industriálne nehnuteľnosti či nájomné bývanie.
• Segment industriálnych a logistických nehnuteľností sa s podielom 48 % z celkového objemu investícii stal najdominantnejším za rok 2020.


Podľa najnovších zistení globálnej realitno-poradenskej spoločnosti CBRE sa objemy investícií do komerčných nehnuteľností v Európe v roku 2020 vyšplhali do výšky 275 miliárd eur. Aj keď v porovnaní s rokom 2019 ide o 17-percentný pokles, odborníci tvrdia, že vzhľadom na situáciu spojenú so šírením koronavírusu, ide o lepší výsledok, aký pôvodne očakávali.

Najvyšší objem investícií v rámci Európy zaznamenalo Nemecko, a to s ich celkovým objemom vo výške 79,3 miliardy eur, čo predstavuje oproti roku 2019, v ktorom krajina zaznamenala rekordné objemy, pokles len o 5 %. V poradí druhým najväčším investičným trhom v Európe bola Veľká Británia, kde sa výška investícií vyšplhala na 45,8 miliárd eur, čo predstavuje v porovnaní s rokom 2019 25-percentný pokles. Treťou najlikvidnejšou krajinou bolo Francúzsko s celkovým objemom investícií vo výške 29 miliárd eur, pričom v tomto prípade hovoríme o medziročnom poklese o 39 %. Dobre na tom boli aj severské krajiny, v rámci ktorých dosiahol celkový objem investícií výšku 43,4 miliárd eur, čo je dokonca o 1 % viac ako v roku 2019.

Ako je na tom slovenský trh s komerčnými nehnuteľnosťami? „Vnímame, že za posledné tri roky výrazne rastie hlavne dopyt po industriálnych a logistických nehnuteľnostiach. Narastajúci je pritom aj celkový záujem o tento segment realít, čoho dôkazom je aj medziročný nárast, ktorý sme v roku 2020 zaznamenali, a to vo výške 30 %,“ vysvetľuje Ľubor Procházka, obchodný riaditeľ CBRE Slovensko.

Najväčšiu odolnosť voči následkom pandémie koronavírusu preukázali oblasti zdravotníctva, industriálnych nehnuteľností a nájomného bývania, pričom objemy investícií sa v ich prípade oproti roku 2019 zvýšili o 13 % (zdravotníctvo), 7 % (industriálne nehnuteľnosti) a 6 % (nájomné bývanie). Práve nájomné bývanie bolo v roku 2020 v rámci celej Európy v poradí druhým najväčším investičným sektorom, a to hneď po kancelárskych nehnuteľnostiach, ktoré zaznamenali medziročný pokles objemu investícií o 31 %. Dôvodom takéhoto výraznejšieho poklesu v tomto segmente je pritom podľa odborníkov hlavne fakt, že objem investícií do kancelárskych nehnuteľností bol v roku 2019 vysoký. Investície do maloobchodných nehnuteľností poklesli o 6 %, a to práve z dôvodu pandémie, tlaku v rámci prebiehajúcich štrukturálnych zmien a nárastu elektronického obchodu. Najviac zasiahnutým sektorom boli hotely, kde bol oproti roku 2019 zaznamenaný pokles objemu investícií až o 66 %.

ČO UKÁZAL 4. KVARTÁL ROKU 2020?
V 4. kvartáli roku 2020 sa objemy do európskych investícií vyšplhali do výšky 89,2 miliardy eur, čo predstavuje oproti tomu istému obdobiu roku 2019 pokles o 27 %. Je však dôležité poznamenať, že práve tento kvartál v roku 2019 bol úplne najsilnejší, aký bol doteraz zaznamenaný. Severské krajiny a Holandsko však práve v tomto poslednom kvartáli roku 2020 dosiahli rekordnú štvrťročnú investičnú aktivitu. V rámci severských štátov išlo o celkovú hodnotu 16,2 miliardy eur, v prípade Holandska zase o investície vo výške 8,7 miliardy eur. Štvrtý kvartál roku 2020 bol tiež najsilnejším kvartálom v sektore nájomného bývania, kde bol zaznamenaný celkový objem investícií vo výške 19,9 miliárd eur. Druhý doteraz najvyšší kvartálny objem investícií bol zaznamenaný v rámci európskych industriálnych nehnuteľností s investíciami vo výške 15,8 miliárd eur.

„Pandémia koronavírusu mala na investície do nehnuteľností výrazný vplyv. Začiatok roka 2020 bol náročný v rámci celej Európy, avšak aktuálne prebiehajúca vakcinácia tomuto trhu poskytuje potrebnú dávku optimizmu. Očakávame pritom, že aj naďalej bude pretrvávať  vysoký záujem investorov práve v oblasti industriálnych a logistických nehnuteľností a nájomného bývania. Predpokladáme tiež, že v Európe bude pokračovať dopyt po kancelárskych nehnuteľnostiach ako aj nehnuteľnostiach pre zdravotníctvo. Predpokladáme tiež, že vzhľadom na dohodu o brexite bude dopyt po britských aktívach vyšší ako v roku 2020,“uzatvára Chris Brett, riaditeľ oddelenia pre kapitálové trhy EMEA regiónu v spoločnosti CBRE.