Nechajte nám na seba kontakt, čoskoro sa Vám ozveme s ponukou

alebo
Pomáha Vám
13. 5. 2021

Slovenský trh s priemyselnými a logistickými nehnuteľnosťami prekročil hranicu 3 miliónov m² v A-štandarde

Celková prenájmová aktivita na trhu slovenských priemyselných a logistických nehnuteľností A- štandardu dosiahla v 1. kvartáli tohto roku úroveň  126 600 m², pričom 72 000 m² z týchto priestorov tvorí net-take up, teda priestory očistené o predĺženia nájmov v súčasných priestoroch nájomcu. Lízingová aktivita v rámci tohto segmentu realít tak medziročne stúpla, a to hlavne vďaka veľkému počtu krátkodobých prenájmov. Tie totiž predstavovali až 23  % zo spomínaného celkového objemu. Vyplýva to z kvartálneho reportu globálnej realitno-poradenskej spoločnosti CBRE.


Najväčší podiel na prenájmovej aktivite mali, v 1. kvartáli 2021, poskytovatelia komplexných logistických služieb (3PL poskytovatelia), pričom ich podiel z celkovej aktivity predstavoval až 40  %. Druhou najväčšou kategóriou nájomcov boli skladové priestory pre potreby online obchodu, a to s podielom vo výške 24  %.

Celková zásoba slovenských priemyselných a logistických priestorov na prenájom v štandarde A dosiahla, ku koncu 1. kvartálu tohto roka, úroveň 3 040 000 m². „Niektoré výstavby ešte stále prebiehajú, prípadne sú už naplánované. Preto predpokladáme, že tempo rastu zásoby nových priestorov nebude spomaľovať a trh sa v najbližších rokoch bude naďalej vyvíjať priaznivo pre všetky subjekty od nájomcov, cez developerov až po investorov,“ dopĺňa Michal Cerulík, riaditeľ oddelenia priemyselných a logistických nehnuteľností v CBRE Slovensko.

Celková miera neobsadenosti týchto priestorov na Slovensku sa ku koncu 1. kvartálu 2021 zvýšila na 8,16 %. Zistenia realitno-poradenskej spoločnosti CBRE poukázali aj na to, ako na tom boli jednotlivé časti Slovenska. V širšom okolí Bratislavy miera neobsadenosti poklesla na úroveň 6,29 %. Pokles bol pritom zaznamenaný aj v rámci východného Slovenska, a to konkrétne na 6,74 %. Naopak, na západnom Slovensku (mimo širšieho okolia Bratislavy) sa miera neobsadenosti zvýšila na 10,10 %, čo bolo spôsobené dodaním nových, špekulatívne postavených, priestorov. Na strednom Slovensku ostala miera neobsadenosti stabilná, a to na úrovni 10,91 %.

Časť industriálnych a logistických priestorov na Slovensku je súčasne ešte stále vo výstavbe. Konkrétne ide o priestory s celkovou prenajímateľnou plochou o rozlohe 233 331 m². Pred-prenájmy sú aktuálne na úrovni 67 %.

V 1. kvartáli tohto roku boli tiež dokončené a skolaudované dva projekty, konkrétne v lokalite Bratislava a lokalite Sereď. K novej ponuke priemyselných a logistických priestorov v krajine tak pribudlo, vďaka týmto projektom, 88 000 m² nových priestorov na prenájom.

Požadovaný výnos (yield) ostáva aj naďalej stabilne na úrovni 6,15 %.